Wiadomo, o czym Andrzej Duda rozmawiał z papieżem Franciszkiem. Padły ważne słowa

2022-04-01 13:49

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką pojechali do Watykanu, gdzie spędzą dwa dni. Już pierwszego dnia wizyty, 1 kwietnia, prezydent rozmawiał z papieżem Franciszkiem. Podczas rozmowy Dudy z Ojcem Świętym nie zabrakło tematu wojny na Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser Dudą goszczą w Watykanie. Spędzą tam dwa dni. Już w piątek, 1 kwietnia Duda spotkał się z papieżem Franciszkiem. Prezydent tak jak obiecał, przedstawił papieżowi stanowisko Polski w sprawie wojny na Ukrainie. Papież uważnie słuchał i zadawał sporo pytań o sytuację za naszą wschodnią granicą oraz o ogromną pomoc, jaką Polacy okazują uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Polska przyjęła dotychczas, przypomnijmy, ponad 2,3 mln uchodźców z Ukrainy. Papież - w rozmowie z Andrzejem Dudą - dziękował Polakom za pomoc materialną, a prezydent papieżowi - za tę duchową.

- Rozmowa z papieżem była niezwykle ważna. Podziękowałem za opiekę duchową, za modlitwę za nas i Ukrainę, za potępienie wojny. Opisałem Ojcu Świętemu sytuację i w naszym kraju, związaną z kryzysem uchodźczym i w jaki sposób pomagają Polacy. Relacjonowałem papieżowi treść moich rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz jaki jest mój obraz sytuacji wynikający ze wszystkich informacji, jakie posiadam. Dla nas, Polaków, sprawa jest jasna, że to niczym niesprowokowany brutalny atak - mówił w Watykanie Andrzej duda, tuz po spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Rozmowa miała być długa, a papież miał z zainteresowaniem słuchać słów Andrzeja Dudy. - Jestem spokojny o bezpieczeństwo Polski; jesteśmy częścią NATO, stacjonują na naszych ziemiach wojska sojusznicze, ale musimy wzmocnić nasz potencjał obronny – stwierdził prezydent podczas wystąpienia w Watykanie. Wspomniał też o planach Agaty Dudy, która towarzyszy mu podczas wyjazdu.

Sprawdź: Andrzej Duda z żoną dotarli do Watykanu. Co Agata Duda ma na głowie?!

W naszej galerii zobaczysz, jak kobiety polskiej polityki stroiły się na wizytę u papieża.

- Moja małżonka odwiedzi dziś dzieci z Ukrainy oraz ich mamy w szpitalu Bambino Gesù, które przebywały tam wcześniej, a także te, który wczoraj przyleciały z nami samolotem prezydenckim z Warszawy – opisał Andrzej Duda.

Przed prezydentem jeszcze dwa spotkania: z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolinem i szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa Gilbertem F. Houngbo.

Sonda
Czy papież Franciszek powinien mocniej zaangażować się w sprawę Ukrainy?
Super Raport 01.04 (gen. Jan Rajchel, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Aleksandra Rutkowska) Sedno Sprawy: Jacek Sasin
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE