Przemysław Czarnek

i

Autor: SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Zaprzysiężenie nowych ministrów z wyjątkiem Przemysława Czarnka

2020-10-05 19:20

Zaprzysiężenie nowych ministrów, z wyjątkiem Przemysława Czarnka, odbędzie się we wtorek o godzinie 14.00 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego - poinformował w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Czarnek, który ma zostać ministrem edukacji i nauki, nie będzie obecny na wtorkowej uroczystości.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego miało odbyć się w poniedziałek 5 października o godzinie 15. Po godzinie 10.30 wyznaczony na nowego ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował jednak, że jest zakażony koronawirusem. Premier zwrócił się do prezydenta o zmianę terminu zaprzysiężenia. 

"Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów jutro o godzinie 14.00. Zmiany zostaną przeprowadzone uwzględniając obostrzenia sanitarne" - napisał Spychalski na Twitterze. Doprecyzował, że zaprzysiężeni zostaną wszyscy nowi ministrowie z wyjątkiem Przemysława Czarnka, który jest zakażony koronawirusem i przebywa na kwarantannie.

"Zmiany będą przeprowadzone wśród tych osób, które będą mogły być fizycznie w Pałacu Prezydenckim, w związku z powyższym także i wniosek pana premiera do pana prezydenta o zmiany w składzie Rady Ministrów jest zmieniany" - dodał Spychalski na późniejszym briefingu prasowym.

Uroczystość zaprzysiężenia ma się odbyć w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, z uwagi na zagrożenie COVID-19. Po informacji Przemysława Czarnka o swym zakażeniu, w ramach postępowania epidemiologicznego na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister edukacji Dariusz Piontkowski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Według przepisów, kwarantanna trwa nie dłużej niż 10 dni. Kieruje na nią Państwowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji, która może być wydana ustnie, a następnie doręczona. Kwarantanna kończy się automatycznie, chyba że inspektor sanitarny postanowi inaczej (np. o jej skróceniu lub rezygnacji z obowiązku jej odbywania).

Nowy skład rządu zaprezentowany został w ubiegłą środę. Liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14, część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

Do rządu jako wicepremier wejdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef Porozumienia Jarosław Gowin będzie wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii. Wicepremier Piotr Gliński będzie szefował Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Tadeusz Kościński będzie ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej, Michał Kurtyka ministrem klimatu i środowiska, Przemysław Czarnek ministrem edukacji i nauki, a Marlena Maląg ministrem rodziny i polityki społecznej. Premier Morawiecki ma przejąć obowiązki ministra cyfryzacji.

Tak wychowuje Michał Wiśniewski