Szczepionka

i

Autor: dfuhlert/cc/pixabay.com

Odra w Pruszkowie. Ważny komunikat GIS. Czy grozi nam epidemia?

2018-11-02 21:02

Odra w Pruszkowie. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej oficjalnej stronie internetowej, że w podwarszawskim powiecie pruszkowskim pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę. Choć tamtejszy oddział Państwowej Inspekcji Sanitarnej niezwłocznie podjął działania mające na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby na szerszą skalę., to niestety ognisko epidemiczne rozszerza się. Jakie jest zagrożenie odrą?

Atak odry w Pruszkowie. Jak czytamy na stronie GIS-u, lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin. W tym ognisku znalazła się cała 6-osobowa rodzina. Jak podkreślono, żadna z chorych osób nie była wcześniej zaszczepiona. Dodatkowo w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego odnotowano 3 pojedyncze przypadki zachorowań (nie potwierdzone i nie powiązane ze sobą).

Dodatkowo w piątek późnym popołudniem na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie pojawił się o komunikat o zarażonym mężczyźnie w Warszawie. Jak czytamy: - W dniu 2 listopada br. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie przekazał informacje o zachorowaniu na odrę 36-letniego mężczyzny, który jeszcze przed rozpoznaniem u niego tej choroby zakaźnej przebywał w Szpitalu Czerniakowskim na ul. Stępińskiej, a następnie został przewieziony do Szpitala Zakaźnego na ul. Kasprzaka. Stan zdrowia pacjenta jest dobry.

GIS przypomina: - Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. Epidemie występowały co 2-3 lata. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze (lata 1965-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji. Obecnie w Europie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w tym również zgony. Ogromna większość osób chorych nie była zaszczepiona. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. Stan zaszczepienia dwoma dawkami przeciw odrze wynosi 94%. WHO prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania odry.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki