Dieta, ruch i przyjaźń receptą na zdrowe serce

i

Autor: Shutterstock

Zdrowy Senior

Dieta, ruch i przyjaźń receptą na zdrowe serce

2022-09-21 0:05

Choroby układu krążenia są – niezmiennie – na pierwszym miejscu listy chorób będących przyczyną zgonów w Polsce. W ostatnią niedzielę września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jego celem jest zwiększenie świadomości chorób serca i promocja zdrowego stylu życia.

Wśród najczęstszych rodzajów schorzeń znajdują się m.in. choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca oraz miażdżyca. Przypadłości te nasilają się wraz z wiekiem, co sprawia, że o zdrowie układu krążenia zadbać powinni przede wszystkim seniorzy.

Nieodzownym elementem dbania o zdrowe serce jest właściwa profilaktyka. Powinna obejmować przede wszystkim utrzymywanie zdrowego stylu życia – czyli odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną.

Brak aktywności szkodzi bardziej niż ćwiczenia fizyczne! Całkowite pozbawienie ruchu powoduje: otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, choroby naczyniowe prowadzące do udaru mózgu i inne schorzenia – przekonuje Paweł Niziołek, lekarz medycyny sportowej w PZU Zdrowie.

Ogromnie ważne jest zadbanie o codzienną dawkę ruchu, która wzmocni nie tylko serce i układ krążenia, ale wpłynie korzystnie na całe ciało. – Dzięki aktywności fizycznej poprawi się krążenie krwi, zwiększy się wydolność układu oddechowego, zwiększy się zakres ruchomości stawów, mięśnie ulegną wzmocnieniu, poprawi się apetyt. Zmęczenie fizyczne pomoże zasnąć, sen będzie głębszy, spokojniejszy – mówi Paweł Niziołek.

Kolejnym ważnym elementem prewencji chorób serca są regularne badania profilaktyczne. Odpowiednio wcześnie wykryte nieprawidłowości w pracy układu krążenia pozwolą na wdrożenie celowanego leczenia oraz zmianę stylu życia. Zapobiegnie to możliwym komplikacjom i poważnym konsekwencjom zdrowotnym w przyszłości.

Warto też pamiętać, że z wizytą u lekarza nie powinniśmy zwlekać. Ważne jest szybkie wykonanie badań, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy ze strony układu krążenia. W razie trudności w umówieniu wizyty u specjalisty, warto jest pomyśleć o prywatnej opiece medycznej, która – zwłaszcza u pacjentów w dojrzałym wieku – może zapewnić dostęp do niezbędnej opieki w krótkim czasie. Daje to poczucie bezpieczeństwa, że stan pacjenta nie ulegnie pogorszeniu, zanim uda się skonsultować z lekarzem.

Aby wiek senioralny kojarzył się z czasem należnego odpoczynku i relaksu, warto zadbać o podstawy: zapewniony szybki dostęp do lekarzy specjalistów, prawidłową dietę, regularną aktywność i – co jest równie ważne – kontakty społeczne. Nie od dziś wiadomo, że grono przyjaciół i rodziny potrafi zmotywować, poprawić humor i dodać energii do życia! Paweł Niziołek z PZU Zdrowie zachęca: „Polecam wspólne spacery, grupowe ćwiczenia, np. Tai Chi, a także spotkania taneczne – będą korzyścią dla ciała i ducha.”.

Partnerem materiału jest PZU Zdrowie

                                                             

Nasi Partnerzy polecają