Dodatkowe wsparcie rządu dla osób z niepełno sprawnościami

i

Autor: Shutterstock

Dodatkowe wsparcie rządu dla osób z niepełnosprawnościami

2019-05-15 0:00

Ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostanie w tym roku sfinansowanych 10 nowych programów wsparcia osób niepełnosprawnych za łączną kwotę 647 mln zł. Programy mają za zadanie m.in. zapewnienie osobom niepełnosprawnym odpowiednich usług opiekuńczych, warunków mieszkaniowych oraz usług asystenckich.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) realizuje plan na 2019 r. dotyczący wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, obejmujący łącznie 10 programów – resortowych i rządowych. – Część z nich zaczęła już działać, prace nad pozostałymi są zaawansowane. Wszystkie zostaną uruchomione w najbliższych miesiącach – zapowiada wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Centra Opiekuńczo-Mieszkalne

Jeszcze w maju MRPiPS planuje uruchomić program dotyczący tworzenia Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych. Skierowany jest on do osób, dla których dotychczasowe ośrodki wsparcia, takie jak środowiskowe domy samopomocy czy warsztaty terapii zajęciowej są niewystarczające. Centra mają świadczyć nie tylko usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne w wymiarze dziennym, ale w ich ramach będą też funkcjonowały mieszkania. Takie placówki mają także realizować usługi opieki wytchnieniowej. Centra Opiekuńczo-Mieszkalne to element pakietu programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Mój dom”. Jego celem jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków mieszkaniowych. – To bardzo oczekiwane wsparcie dla osób niepełnosprawnych, w tym m.in. dorosłych osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Ma im umożliwić korzystanie z systemu środowiskowego wsparcia oraz zwiększyć ich aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. W Centrach świadczona będzie też opieka i usługi specjalistyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb – wyjaśnia Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny. Jak dodaje, dla osób tego potrzebujących ta oferta będzie miała charakter usług całodobowych.

Z myślą o opiekunach

– Chcemy, by opiekunowie osób niepełnosprawnych mogli odetchnąć, mieć chwilę dla siebie. Codzienna opieka nad osobą niepełnosprawną to ogromny trud i poświęcenie. Jednym z najbardziej oczekiwanych przez środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów był program „Opieka wytchnieniowa”, który właśnie teraz realizujemy – mówi wiceszef resortu rodziny. W ramach tego programu opiekunowie będą mieli do wykorzystania 14 dni na opiekę w formie pobytu całodobowego osoby niepełnosprawnej, a także 240 godzin, które można będzie wykorzystać w formie pobytu dziennego w specjalistycznym ośrodku lub usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, czy też na poradnictwo specjalistyczne, naukę pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki. W tym roku na program zarezerwowano 110 mln zł. Z myślą o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach tworzone są też kolejne programy – „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” (został uruchomiony w marcu) oraz „Opieka nad osobami niepełnosprawnymi”. Zapewnienie jak najszerszego dostępu do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, to absolutna podstawa. Wiemy, że różne grupy mają odmienne potrzeby w zakresie opieki, dlatego tworzymy rozwiązania, które w jak największym stopniu będą na te potrzeby odpowiadały – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Przyjazny dom i otoczenie

„Budynki bez barier” to z kolei program, którego celem jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do budynków poprzez likwidację barier architektonicznych. To m.in. budowa pochylni, podjazdów, dofinansowanie do budowy wind itd. „Mieszkanie bez barier” obejmuje natomiast pomoc w wynajęciu mieszkania przez osobę niepełnosprawną oraz wyposażeniu lub dostosowaniu mieszkania do jej konkretnych potrzeb.

Asystent pomoże w codziennym życiu

– Każdy chce być możliwie samodzielny, chociaż czasem jest to bardzo trudne. Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” nakierowany będzie na umożliwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenia jak najbardziej niezależnego życia – wyjaśnia minister Michałkiewicz. Trzy pozostałe programy obejmą działania resortów zdrowia, cyfryzacji i środowiska. Pierwszym są specjalne świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych dotyczące rehabilitacji oraz dostępu do wyrobów medycznych. Z kolei „Działania cyfrowe” to m.in. dostosowanie stron, aplikacji internetowych i e-usług państwa do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcie działań umożliwiających osobom niepełnosprawnym dostęp do szybkiego internetu. Ostatni program „Dostępne parki narodowe” to finansowanie likwidacji barier i udostępnianie osobom niepełnosprawnym ośmiu parków narodowych. – Chcemy, by osoby niepełnosprawne miały realny dostęp do turystyki i mogły korzystać ze wszystkiego, co oferują parki narodowe – mówi wiceminister rodziny.

MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MINISTERSTWEM RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki