Wołyn pierwszy raz w TVP

i

Autor: mat. prasowe TVP Wołyn pierwszy raz w TVP

Film Wołyń pierwszy raz w TVP. Gdzie i o której oglądać?

2018-07-07 9:50

"Wołyń" to jeden z największych hitów filmowych 2016 roku. Obraz Wojciecha Smarzowskiego opowiadający o rzeźi wołyńskiej zdobył wiele nagród, w tym Orła dla najlepszego filmu. Już jutro, 8 lipca 2018 roku o 20.10, wyemituje go telewizyjna Jedynka. - To wielkie kino epickie, pokazujące tragedię Polaków – podkreśla prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

W drugą niedzielę lipca tradycyjnie będziemy obchodzić rocznicę „krwawej niedzieli” 1943 roku. Wtedy to, 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej, przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później „krwawą niedzielą”, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości. Szacuje się, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków.

O czym opowiada film "Wołyń"?

Rok 1939. Mała wioska w południowo-zachodniej części Wołynia, zamieszkana przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka (Michalina Łabacz) jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Jednak ojciec postanawia wydać ją za najbogatszego gospodarza, Polaka – Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Wkrótce na Wołyniu wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Sąsiad staje przeciw sąsiadowi. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Orły dla "Wołynia"

Podczas 19. ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły, „Wołyń” został uznany najlepszym filmem i otrzymał najważniejszą nagrodę filmową – Orły 2017. W udziale przypadła mu także nagroda publiczności. Bezkonkurencyjni okazali się twórcy koprodukcji TVP. Orły 2017 otrzymali najlepsi w swoich kategoriach: Wojciech Smarzowski - za reżyserię, Paweł Laskowski za najlepszy montaż, Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska za kostiumy, Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela za dźwięk, Mikołaj Trzaska za muzykę, Marek Zawierucha za scenografię, Piotr Sobociński jr za zdjęcia.

Gdzie oglądać?

Niedziela, 8 lipca 2018 roku, TVP1, godz. 20.10

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki