Jesteś w ciąży? Załóż firmę - otrzymasz wysoki zasiłek. Już niedługo - rząd chce to zmienić

2013-05-17 11:46

Jeśli zaszłaś w ciążę i nie przysługuje ci urlop macierzyński z braku umowy o pracę możesz wykorzystać lukę w przepisach. Wystarczy założyć firmę, opłacić jednorazowo składkę i... Przez rok możesz otrzymać prawie 60 tysięcy złotych od państwa! Luka w przepisach, choć istnieje od dawna, ma zostać zlikwidowana w tym roku! Ministerstwo pracy przygotowało nowelizację ustawy regulującej sposób wypłacania zasiłków przez ZUS - proponuje, by osobie, która prowadzi firmę krócej niż rok nie przysługiwał pełny zasiłek.

Jak kobiety mogą wyłudzić od ZUS-u zasiłek? Bardzo prosto - przed porodem należy założyć firmę i zapłacić maksymalną składkę ubezpieczeniową (wynosi ona około 3,400 złotych). Uprawnia nas to do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego w wysokości 6,500  złotych netto każdego miesiąca.

>>> Znowu nagrody! Jacek Rostowski rozdał swoim 95 milionów

Nowe przepisy o urlopach dla rodziców przewidują, że jeśli matka zdecyduje się na roczny urlop macierzyński dostanie 80 procent swojego wynagrodzenia - w przypadku zarejestrowani firmy i odprowadzenia składki na najwyższym poziomie - 5,200 złotych
Przez cały rok pobierania świadczenia otrzyma ona od ZUS-u 59,200 złotych!

Ministerstwo pracy przygotowało nowelizację ustawy regulującej sposób wypłacania zasiłków przez ZUS - proponuje, by osobie, która prowadzi firmę krócej niż rok nie przysługiwał pełny zasiłek.

Zasiłek miałby rosnąć proporcjonalnie do okresu opłacania składek. Pełny zasiłek (czyli 6,500 złotych) można byłoby otrzymać dopiero po roku opłacania najwyższych składek!

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany te mają wejść w życie najszybciej po trzech miesiącach po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Nawet więc gdyby Sejm i Senat uporał się z nimi w czerwcu, najwcześniej zaczną obowiązywać jesienią.

Nie jest jednak pewne to, że uchwała zostanie w Sejmie przyjęta - ciągle toczą się spory między Ministerstwem Pracy i Ministerstwem Finansów o kształt ustawy.

Zdaniem Rostowskiego zmiany powinny objąć także pracowników etatowych.
- Nie do przyjęcia byłaby sytuacja, że aby otrzymać zasiłek macierzyński przez okres 52 tygodni wystarczy jakikolwiek okres ubezpieczenia chorobowego - mówi.


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki