KGHM. Kopalnia w Chile perłą w koronie polskiej gospodarki

2014-06-11 2:00

Polski król miedzi - KGHM Polska Miedź S.A. - przebojem zdobywa świat. Oprócz trzech polskich ma także kopalnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Chce być trampoliną dla polskich firm, które będą czerpać zyski dzięki tym inwestycjom, a polskim specjalistom dawać ciekawą i dobrze płatną pracę.

KGHM został powołany do życia w 1961 roku, by zagospodarować olbrzymie, największe w Europie złoża miedzi. Już na początku polskiej transformacji był największym przedsiębiorstwem w Polsce, ale w ciągu ostatnich 25 lat osiągnął światowy sukces.

Światowa marka

KGHM Polska Miedź S.A. ma ponad 50 lat doświadczenia w branży wydobywczej i przetwórczej. Jest też pierwszym w świecie producentem srebra i ósmym producentem miedzi. Dzięki przejęciu w 2012 roku kanadyjskiej spółki Quadra FNX - obecnie KGHM International - Spółka Miedziowa KGHM Polska Miedź S.A. stała się firmą globalną, czyli taką, której marka jest rozpoznawalna na całym świecie.

Wydobycie rudy miedzi w Polsce jest skoncentrowane w trzech kopalniach: Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowice, przetwarzanie rudy w Zakładach Wzbogacania Rud, a produkcja miedzi, srebra i innych produktów - w hutach w Głogowie i Legnicy oraz walcowni Cedynia.

KGHM International eksploatuje kopalnie głębinowe położone w zagłębiu Sudbury w Kanadzie (Morrison, Levack, McCreedy), kopalnie odkrywkowe w USA (Carlotta w Arizonie i Robinson w Newadzie) oraz kopalnię odkrywkową Franke w Chile.

Wygrywać z konkurencją

Sztandarowym i najnowszym projektem jest budowa odkrywkowej kopalni Sierra Gorda w Chile, która powinna być zakończona już wkrótce. Uruchomienie Sierra Gorda sprawiło, że KGHM stał się liczącym się na świecie producentem nie tylko miedzi i srebra, ale także molibdenu, metalu wykorzystywanego w stalach wysokoodpornych, wysokotemperaturowych, przemyśle lotniczym, zbrojeniowym i lamp żarowych.

Dlaczego KGHM tak bardzo stawia na inwestycje zagraniczne? Rynek miedzi jest bardzo konkurencyjny. Cena miedzi spada, lubińskie złoża są jednymi z najgłębiej położonych na świecie, mają więc także jedne z najwyższych kosztów wydobycia. Konieczne były zatem działania, by wzmocnić pozycję KGHM jako dostawcy miedzi w atrakcyjnej cenie - czyli korzystanie także z innych złóż.


W kopalni w Sierra Gorda biorą udział polskie firmy

Szansa dla polskich firm

- Inwestycje zagraniczne KGHM otwierają także możliwości dla innych polskich firm. Skorzystały już m.in. firmy z Grupy Kapitałowej KGHM, Zanam - Legmet, który produkuje maszyny i urządzenia górnicze, Nitroerg z Bierunia, który jest polskim potentatem w dziedzinie materiałów wybuchowych i systemów inicjowania do celów przemysłowych, Rebeka, która będzie zaangażowana do budowy szybów w Kanadzie. KGHM chce też współpracować z innymi polskimi firmami, które mają zostać podwykonawcami. Kontrakty mogą otrzymać firmy inżynierskie, które zajmują się projektowaniem i studiami technologicznymi. KGHM chce także współpracować z firmami producenckimi, które dostarczą maszyny, instalacje, flotowniki (urządzenia służące do przeprowadzania procesu flotacji, czyli rozkładu kopalin) itp.

W ramach projektu KGHM Go Global firma będzie pomagać firmom w aplikowaniu do projektów realizowanych przez KGHM w ramach inwestycji zagranicznych i eksploatacji złóż.

Zobacz: ZŁOŻA MIEDZI warte MILIARDY w rękach KANADYJCZYKÓW zamiast KGHM: O co chodzi, jak to się stało, NAZWISKA + FAKTY

Inwestycje w innowacje

Rozwój KGHM jest możliwy tylko poprzez inwestycje w gospodarkę innowacyjną.

Firma chce tworzyć nowe, bezpieczne miejsca pracy na podstawie nowych technologii. Myśli o inteligentnej kopalni, w której miejsce pracy będzie bezpieczne, zaś wkład wysiłku fizycznego człowieka będzie ograniczony, ale zostanie wykorzystany jego intelekt. Wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju KGHM przeznaczył znaczne sumy na nowe technologie w dziedzinie metali nieżelaznych. Miedziowy potentat angażuje się także w działanie Laboratorium Pierwiastków Krytycznych, które powstało w Akademii Górniczo-Hutniczej. W kopalni Polkowice-Sieroszowice testowany jest bezzałogowy kombajn do wydobycia rud miedzi, który ma zastąpić pracę ludzi w najtrudniejszych miejscach.

KGHM - Inwestuje w młodych

Eksploatacja złóż za granicą wymaga dobrze przygotowanej kadry. Dlatego elementem strategii KGHM jest bliska współpraca z uczelniami i kształcenie kadr technicznych. Szansą dla młodych i zdolnych absolwentów jest także Kuźnia Talentów KGHM.





KGHM umożliwia studentom odbycie praktyk i staży w oddziałach firmy za granicą. Opłaca im m.in. bilety do Chile, współpracuje również ze szkołami w ramach programów nauczania i grantów. Firma podpisała wiele umów ze szkołami zawodowymi, technikami, a także uczelniami wyższymi. Interesują ją przede wszystkim szkoły górniczo-geologiczne, ale również m.in. kierunki ekonomiczne.

KGHM uruchomił także program Kuźnia Talentów, dzięki któremu zdolni i wykształceni, nie tylko na kierunkach technicznych, młodzi ludzie mogą starać się o pracę w KGHM. Idea jest taka: przez dwa lata dostają niewygórowaną pensję na stażu, ale mają wszystkie przywileje związane z pracą w globalnym przedsiębiorstwie, dostęp do swojego mentora i do międzynarodowej części firmy.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki