KONIEC WŁADZY prezesów SPÓŁDZIELNI mieszkaniowych - ZMIANY w USTAWIE spółdzielczej

2012-07-11 4:00

Większa kontrola prezesów, większe prawa dla lokatorów, likwidacja opłaty notarialnej przy przekształceniu mieszkania spółdzielczego. Takie rewolucyjne zmiany zakłada ustawa spółdzielcza, która ma być omawiana na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Po wejściu w życie tych przepisów łatwiej będzie można odłączyć się od spółdzielni i powierzyć administrację budynkiem komuś innemu, na przykład wspólnocie. Nie trzeba będzie także zawierać aktu notarialnego przy przekształceniu mieszkania.

- Spółdzielcy już zapłacili za swoje mieszkania, pokrywając w całości koszty ich budowy. Zamiast aktu notarialnego będzie potrzebne zaświadczenie, które spółdzielnia będzie miała obowiązek wydać w ciągu miesiąca od momentu złożenia wniosku o przeniesienie własności - wyjaśnia Lidia Staroń (52 l.), posłanka PO i autorka tego projektu ustawy.

Kolejne zmiany dotyczą rad nadzorczych, w których nie będą mogli zasiadać pracownicy spółdzielni. - A do tej pory tak się zdarzało. Jak w takim przypadku pracownik spółdzielni ma kontrolować swojego szefa (prezesa), pełniąc jednocześnie funkcję członka rady nadzorczej? - stwierdza Staroń. Poza tym prezesi spółdzielni mają być wybierani przez walne zgromadzenie wszystkich członków, a nie radę nadzorczą.

Przeciwko temu projektowi jest zdecydowanie SLD. - Te przepisy sprawią, że spółdzielnie będą zlikwidowane - zarzucają politycy tej formacji. - Jest to czysta demagogia i celowe straszenie ludzi! Zmiany, które wprowadzamy, są korzystne dla spółdzielców, a nie prezesów. Być może SLD broni prezesów - podsumowuje Lidia Staroń.

To ma się zmienić

1. W bloku, w którym co najmniej jeden lokal jest wykupiony na własność, automatycznie powstanie wspólnota mieszkaniowa.

2. Prezesa spółdzielni ma powoływać nie rada nadzorcza, lecz walne zgromadzenie wszystkich członków.

3. Zlikwidowana zostaje opłata notarialna przy przekształceniu mieszkania spółdzielczego.

4. Łatwiej będzie można odłączyć się od spółdzielni, zmienić administratora.

5. W radzie nadzorczej spółdzielni nie będą mogli zasiadać pracownicy spółdzielni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki