Koronawirus: Chcą testować ZA DARMO tysiące Polaków! Ekspert sądzi, że to marnowanie pieniędzy!

2020-11-22 8:59 mar
Jest coraz gorzej. Ponad 900 zakażeń w Podlaskiem. Koronawirus w ofensywie!
Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki

W sobotę ministra zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że planowane są badania przesiewowe. Testy takie miałyby zostać przeprowadzone w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Śląsku. Pomysł skrytykował ekspert ds. epidemii dr Paweł Grzesiowski, który w rozmowie z RMF FM stwierdził, że to marnowanie pieniędzy na poszukiwanie pacjentów bezobjawowych.

Minister zdrowia poinformował w sobotę, że rząd planuje przeprowadzić badania przesiewowe na koronawirusa.

- W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Resort zdrowia wybrał już regiony, w których będą przeprowadzone testy przesiewowe. To Podkarpacie, Małopolska i Śląsk.

Pomysł przeprowadzania badań przesiewowych krytykuje ekspert ds. epidemii dr Paweł Grzesiowski. W rozmowie z RMF FM dr Grzesiowski stwierdził, że to „wyrzucenie pieniędzy na szukanie pacjentów bezobjawowych".

Dr Grzesiowski zwraca uwagę, że badania przy użyciu testów antygenowych – a takie najprawdopodobniej miałyby być wykorzystywane w badaniach przesiewowych – dają wiarygodny wynik pozytywny tylko w przypadku pacjentów objawowych. Jest więc duża szansa, że nie uda się wykryć wszystkich osób zakażonych. Według dr. Grzesiowskiego, aby mieć pewność, że test nie był wykonywany w fazie bez objawów badanie powinno być powtarzane co 72 godziny.

Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia