Adam Niedzielski

i

Autor: Fot. Adam Guz/ Instagram KPRM

Koronawirus w Polsce. PRZEDŁUŻENIE OBOSTRZEŃ? Minister zdrowia mówi o WAŻNEJ decyzji!

2021-04-02 18:59

Pandemia koronawirusa w Polsce nie ustaje, a wiele osób obawia się, że obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone tuż po obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej. W piątek, 2 maja, głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski. - Decyzji dotyczących obostrzeń można się spodziewać prawdopodobnie w środę lub w czwartek - przyznał szef resortu zdrowia na antenie Radia ZET. Przypomnijmy: do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują zaostrzone zasady związane z pandemią koronawirusa. Zamknięte są salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i markety budowlane liczące powyżej 2000 metrów kwadratowych. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, wyłączając sklepy spożywcze, apteki i drogerie, a także salony prasowe oraz księgarnie. Wciąż nieczynne są hotele, a punkty gastronomiczne mogą serwować tylko dania na wynos.

Jak podaje PAP, Niedzielski w Radiu ZET nawiązał do porannej informacji, którą podał na Twitterze.

"Dzisiejsza liczba nowych zakażeń jest mniejsza o 13 proc. od odnotowanej tydzień temu. Ten spadek ma miejsce przy 100 tys. wykonanych testów. To kolejny sygnał – po malejącej liczbie zleceń POZ na testy – wskazujący na odwrócenie tendencji w III fali. Bądźmy odpowiedzialni w te święta!" – napisał rano Niedzielski.

Jak tłumaczył w rozgłośni, by mówić o przełamaniu trendu musimy mieć do czynienia z kilkoma dniami z odnotowanymi spadkami. Ponadto okres świąteczny – dodał minister – powoduje pewne zaburzenia sprawozdawcze.

- Dopiero w przyszłym tygodniu, ponieważ w poniedziałek mamy święto, to tak naprawdę środa-czwartek, będziemy coś bardziej jednoznacznie w stanie powiedzieć – podkreślił cytowany przez PAP szef resortu zdrowia.

Zapytany, czy wtedy też podjęte zostaną decyzje dotyczące obostrzeń, które obowiązują do piątku, 9 kwietnia, Niedzielski odparł, że czeka na dane do środy. Dopytywany, czy wtedy można się spodziewać decyzji w tej sprawie, odpowiedział:

- Prawdopodobnie tak. Środa-czwartek.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 30 546 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 497 osób. W ubiegły piątek (26 marca) resort zdrowia informował o 35 143 nowych przypadkach i o śmierci 443 chorych.

ZOBACZ TEŻ: Nieoficjalnie: Przedłużenie lockdownu niemal pewne. Koronawirus w Polsce

Do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują zaostrzone zasady związane z pandemią. Zamknięte są salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni. Utrzymane jest też m.in. zamknięcie hoteli i ograniczenie działalności gastronomii do opcji na wynos. (PAP)

Piotr Pisula, Porozumienie Rezydentów: Niedzielski nie przygotował opieki zdrowotnej na III falę [Super Raport]