Kościół katolicki ma ofertę dla bogatych singli: Masz kasę i mieszkanie? Zostań pustelnikiem!

2011-03-29 18:10

Nie chcesz się żenić, życie straciło dla ciebie sens? Wróć do Boga! Kościół katolicki przygotował specjalną ofertę, między innymi dla bogatych singli, i proponuje - zostań pustelnikiem. Bez obaw - nie musisz zaszywać się w leśnej głuszy i żywić się korzonkami. Twoją pustelnią może być twoje mieszkanie lub apartament.

- Pustelnik świecki to dobry wybór dla ciebie, jeśli nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, jeżeli szukasz swojego powołania - tłumaczy ks. Arkadiusz Okrój z Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. - W Polsce odradza się znany za czasów pierwszych chrześcijan sposób na życie w samotności. Dla jednych to niezrozumiałe, dla innych fascynujące. Życie modlitwą i poświęcenie się dla Kościoła - dodaje.

Na czym to polega? Dziewice, wdowy, osoby w separacji i osoby żyjące w związkach mogą się zgłaszać do swoich parafii. Współczesny pustelnik czy pustelnica nie muszą uciekać do lasu. Pustelnie mogą zakładać w swoich mieszkaniach. Możemy nawet nie wiedzieć, że nasz sąsiad czy sąsiadka jest świeckim mnichem, dlatego że nowoczesny pustelnik nie musi nawet przyoblekać eremickiej szaty (habit z kapturem).

Przeczytaj koniecznie: Ojciec Ksawery Knotz: Katoliku! Seks to forma modlitwy

Jeśli chce, oczywiście może publicznie się oznakować. Zakłada wtedy unowocześniony strój monastyczny, czyli habit bez kaptura i bez szkaplerza, który mają prawo nosić tylko zakonnicy. - Jeszcze nie spotkałem świeckiego pustelnika, ale wiem, że dużo zakonów wprowadza taką nową formę stanu dla osób niekonsekrowanych, aby zagospodarować ich samotność - mówi ks. Bogdan Bartołd z archikatedry św. Jana.

Opieką nad szukającymi sensu swojego życia mężczyznami, kobietami sprawuje Podkomisja Konferencji Episkopatu Polski. To tu mogą się zgłaszać singielki raczej po 38. roku życia i wdowy, które już nie zdecydują się na drugiego męża oraz dojrzali mężczyźni, którzy zdecydują się na samotność. - Bycie pustelnikiem to powołanie - dodaje ks. Okrój.

Co musisz zrobić, aby zostać świeckim pustelnikiem?
- Zostając pustelnikiem, zgadzasz się na dobrowolne życie w czystości, czyli bez seksu, w ubóstwie, czyli skromnie, i w posłuszeństwie wobec Kościoła.
- Śluby świeckie pustelnicze składasz prywatnie u proboszcza lub uroczyście na mszy w swojej parafii. Warunki pustelni: separacja od świata, gorliwa modlitwa i pokuta, milczenie w odosobnieniu.
-Uwaga! Prawdziwy pustelnik nie powinien być dla nikogo ciężarem. Zatem zanim zdecydujesz się na życie tylko z Bogiem, zastanów się, czy ciebie na to stać. Ewentualnie możesz poszukać sponsora swojej misji. W drodze wyjątku możesz iść do pracy. Wymagana jest wtedy zgoda proboszcza, który może z ciebie zdjąć zakaz milczenia na pół dnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki