Kwarantanna – co powinieneś o niej wiedzieć

i

Autor: Materiały Prasowe

Kwarantanna – co powinieneś o niej wiedzieć

2020-11-24 0:00

Termin „kwarantanna” towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Jej głównym celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19. Dlatego to bardzo ważne, abyśmy bez wyjątków przestrzegali zasady kwarantanny. Zastanawiasz się, co zrobić, kiedy twoje dziecko zostało objęte kwarantanną albo nie wiesz, jak poinformować swojego pracodawcę, że musisz zostać w domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

ZASADY, KTÓRYCH MUSISZ PRZESTRZEGAĆ W CZASIE TRWANIA KWARANTANNY:

  • nie wychodź z domu,
  • zainstaluj aplikację Kwarantanna domowa,
  • jeżeli masz objawy – skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu,
  • bądź odpowiedzialny – postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza, sanepidu oraz innych służb.

Kwarantanna a praca

W trakcie trwania epidemii koronawirusa może się zdarzyć, że będziesz przebywał na kwarantannie domowej. W takiej sytuacji poinformuj swojego pracodawcę. Wystarczy, że zrobisz to telefonicznie lub e-mailem. Jeżeli skontaktowała się z tobą Państwowa Inspekcja Sanitarna i informacje o twojej kwarantannie są w systemie, nie musisz przekazywać swojemu pracodawcy żadnych dodatkowych dokumentów. A jeśli twój domownik ma pozytywny wynik testu, a ty automatycznie przechodzisz na kwarantannę? W takiej sytuacji istnieje możliwość, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie skontaktuje się z tobą i informacje o kwarantannie nie pojawią się w systemie. Oznacza to, że twój pracodawca również nie będzie miał do nich dostępu. Wtedy po zakończeniu kwarantanny powinieneś napisać oświadczenie dla swojego pracodawcy. Musi ono zawierać informacje o długości twojej kwarantanny, długości izolacji twojego domownika, a także jego dane.

Kwarantanna – co powinieneś o niej wiedzieć

i

Autor: Materiały Prasowe

Dziecko na kwarantannie

Kwarantanna dziecka według przepisów jest traktowana tak, jakby dziecko było chore. Oznacza to, że możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego, aby zająć się swoją pociechą. Zasiłek przysługuje, jeśli opiekujesz się dzieckiem do 14. roku życia oraz dzieckiem z niepełnosprawnościami do 18. roku życia. Wystarczy, że złożysz oświadczenie do swojego pracodawcy. Informacje o tym, co powinno się w nim znaleźć, znajdziesz na stronie ZUS.

Kwarantanna – co powinieneś o niej wiedzieć

i

Autor: Materiały Prasowe

Internetowe Konto Pacjenta – informacje zawsze pod ręką

Informacje o kwarantannie twojej, ale też twojego dziecka znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu nie musisz już czekać na informacje od lekarza, dzwonić do przychodni czy sanepidu. IKP to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia dostępna w serwisie pacjent.gov.pl. Na IKP sprawdzisz też wynik testu na COVID-19. A jeśli uzupełnisz na koncie nr telefonu, powiadomienie o tym, że twój wynik czeka na ciebie na IKP, dostaniesz SMS-em. Logowanie do serwisu jest bardzo proste. Będzie potrzebny profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Można też zalogować się przez konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, lub przez Bank Spółdzielczy.

PAMIĘTAJ!

 W trakcie kwarantanny istnieje możliwość pracy zdalnej. Wystarczy, że ustalisz to ze swoim pracodawcą. Warunkami są możliwość wykonywania pracy z miejsca odbywania kwarantanny oraz przestrzeganie wszystkich jej zasad. Podczas izolacji nie możesz pracować – nawet zdalnie.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na www.gov.pl/koronawirus

 Partnerami materiału są Centrum e-Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki