Łódź. Unia odbierze Polsce 1,2 mld dotacji przez podziemne jezioro?

2013-09-19 1:10

Ministerstwo Transportu potwierdziło. Ukończenie budowy dworca Łódź Fabryczna zgodnie z harmonogramem jest w zasadzie nierealne. Może to oznaczać, że Unia Europejska odbierze Polsce dofinansowanie rzędu ponad miliarda złotych. Wszystkiemu winne są wody gruntowe.

Wykonawca inwestycji poinformował, że podczas prac budowlanych natrafiono na "anomalię gruntową". Mowa tu o soczewce wodnej, czyli podziemnym jeziorze.Przed rozpoczęciem budowy, potwierdzono, że w tym miejscu znajdują się wody gruntowe. Okazało się jednak, że jest ich zdecydowanie więcej niż zakładano.

Z tego powodu trzeba było zmienić projekt i zakres prac - tłumaczy opóźnienie ministerstwo.

ZOBACZ: Kanada. Autobus zderzył się z pociągiem. Są ofiary [ZDJĘCIA]

W założeniu Łódź Fabryczna miała być gotowa w lutym 2015 roku. Warta 1,76 mld złotych Przedsięwzięcie warte 1,76 mld złotych miało zostać dofinansowane przez Unię Europejską kwotą 1,2 mld. Aby było to możliwe trzeba ją jednak rozliczyć w 2015 roku.To niestety staje się coraz bardziej nierealne. Jeśli prac nie uda się zakończyć w zakładanym terminie, inwestycja zamiast z UE, otrzyma dofinansowanie z budżetu państwa.

- Termin zakończenia prac może faktycznie przesunąć się o kilka miesięcy - potwierdza w tvn24.pl Katarzyna Rumowska, rzecznik prasowy konsorcjum budującego stację. - Zdajemy sobie sprawę, że w kontekście planowanego dofinansowania inwestycji, istotne jest zakończenie prac w 2015 roku. Robimy wszystko, żeby jednak było to możliwe - dodaje.

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE