Matura z polskiego 2014. Typy, tematy- czego się spodziewać na arkuszach [ZDJĘCIA]

2014-05-04 18:15

Matura 2014 - "jakie lektury będą tematem wypracowania maturalnego?" To odwieczne pytanie wszystkich maturzystów. Na które lektury szczególnie zwrócić uwagę? Które lektury przeczytać? Która lektura będzie tematem wypracowania, rozprawki, charakterystyki? Poniżej prezentujemy listę lektur, które mogą się pojawić na maturze 2014 z polskiego!

"Dziady",Adam Mickiewicz


„Dziady”, Adama Mickiewicza- ta lektura w ostatnich latach pojawiała się na maturach z polskiego aż dwa razy- w 2007 i 2012 roku. W 2007 roku zadaniem maturzystów była analiza symboliki bajki opowiedzianej przez Żegotę. Podobne zadanie maturzyści mieli również w 2012 roku. Maturzyści musieli przeprowadzić analizę symboliki zawartej we fragmencie III części „Dziadów”.

„Przedwiośnie”, Stefan Żeromski

Twórczość tego autora to konik egzaminatorów z CKE. W 2007 zadaniem maturzystów było przeprowadzenie analizy fragmentów „Przedwiośnia” i „Granicy” oraz porównanie kreacji matek.

„Chłopi”, Władysław Reymont

To już kolejna lektura, która na maturze z polskiego w ostatnich latach pojawiła się aż dwa razy. Z „Chłopami” Władysława Reymonta maturzyści musieli zmierzyć się w 2006 roku. Ich zadaniem było określenie przyczyn kłótni i źródła dramatyczności sceny na podstawie fragmentu I tomu powieści. W 2009 roku maturzyści mieli przedstawić charakterystykę Bylicy i opisać jego relacje z córkami.

Zobacz też: MATURA 2014. Tych 5 rzeczy na pewno nie rób przed maturą

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall pojawiło się na maturze z polskiego w 2010 roku. Tematem wypracowania było przedstawienie przemyśleń Marka Edelmana (bohatera powieści) na temat możliwości godnego życia w czasach zagłady.

„Lalka” Bolesław Prus

„Lalka” Bolesława Prusa- mimo że ta pozycja pojawiła się na maturze z polskiego dwa lata temu, wielu maturzystów typuje, że i w tym roku CKE może postawić na tę lekturę. W 2012 roku zadaniem maturzystów było porównanie postaw życiowych Izabeli Łęckiej (Lalka) i Joanny Podborskiej (Ludzie bezdomni).

Zobacz też: Co pojawi się jutro na maturze? GŁOSUJ!

„Tango”, Sławomir Mrożek

Jak podaje serwis „edulandia.pl”- na liście „lektur prawdopodobnych” króluje „Tango” Sławomira Mrożka. Powody są dwa- autor umarł niespełna rok temu, a w tym roku przypada 50 rocznica wydania tego utworu.

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Według portalu „Edulandia.pl” Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego może pojawić na maturze z polskiego ze względu na 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która wypada w tym roku.

„Potop”, Henryk Sienkiewicz

„Potop” Henryka Sienkiewicza pojawił się na maturze z polskiego tylko raz, i to aż 9 lat temu! Być może jest to znak dla maturzystów, że ma maturze 2014 z języka polskiego mogą spodziewać się którejś z części Trylogii Henryka Sienkiewicza? Jak podaje serwis „edulandia.pl” w 2005 roku maturzyści mieli za zadanie scharakteryzować obraz Polaków XVII wieku przedstawiony w 'Potopie' Henryka Sienkiewicza. Za punkt wyjścia swoich rozważań, uczniowie musieli uczynić wnioski z analizy danych fragmentów powieści.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki