Nie jesteśmy tacy sami!

i

Autor: Materiały Prasowe

Nie jesteśmy tacy sami!

2018-12-18 12:04

Choć panuje obiegowa opinia, że pies bardzo upodobnia się do swojego właściciela, to dzieje się to w bardzo ograniczonym stopniu. Nie jesteśmy tacy sami, mamy różne potrzeby i inaczej widzimy świat.

Dominującym zmysłem dla człowieka jest wzrok, a dla psa węch. Dość powiedzieć, że powierzchnia nabłonka węchowego u psa jest 50 razy większa niż u człowieka. Ty masz 5 mln komórek węchowych, jamnik około 125 mln, foxterier 147 mln, a owczarek niemiecki 220 mln! Nos psa jest niezwykle wrażliwy na każdy zapach. Potrafi tropić zwierzęta czy wykrywać narkotyki.

Wrażliwe zmysły

Pies ma także doskonale wykształcony zmysł słuchu. Słyszy odgłosy oddalone o 80 metrów (człowiek o 20 metrów). Uszy psa są jak małe anteny – 17 poruszających nimi mięśni nastawia psie ucho w kierunku źródła dźwięku. Pies słyszy także dźwięki o częstotliwościach niedostępnych dla człowieka. Trzeba też pamiętać, że słuch psów jest niezwykle wrażliwy – hałas jest dla nich bardzo nieprzyjemny (uwaga na fajerwerki!), a jeśli pies jest narażony na niego na dłużej, może nawet uszkodzić psie uszy.

Psy gorzej niż ludzie spostrzegają kolory -widzą głównie żółty i niebieski. Czerwony wygląda dla nich jak bardzo ciemny szary. Za to o wiele lepiej rozpoznają ruch i radzą sobie w ciemności. Pies ma także dużo szersze niż człowiek pole widzenia (widzi także to, co jest za nim).

Istotną rolę u psów pełni dotyk i tzw. włosy czuciowe, które rosną nad oczami i pod dolną wargą. Ułatwiają one omijanie przedmiotów, a także określenie ich kształtu i faktury. Nie wolno ich przycinać podczas strzyżenia!

Ludzkie jedzenie może być trujące!

Pies zdecydowanie nie powinien jeść tego, co człowiek. A wiele z pokarmów, które są dla nas cenne, dla psa mogą być toksyczne.
Winogrona i rodzynki mogą powodować niewydolność nerek u zwierzęcia. Nawet po zjedzeniu kilku sztuk! Bardzo groźne są czosnek i cebula. Czosnek powoduje biegunkę, cebula - rozpad krwinek czerwonych.

Psy uwielbiają słodki smak, ale czekolada może być dla nich zabójcza. Wystarczy tabliczka, by wywołać zgon. Psu nie wolno zresztą dawać żadnych słodyczy. Cukier powoduje choroby zębów, ksylitol uszkadza wątrobę i obniża poziom cukru we krwi. Chmiel może wywołać u psa wysoką gorączkę, szybką pracę serca i zgon. Orzechy, pestki i avocado są dla psa trujące.
Mleko i nabiał mogą wywołać biegunkę.
Zjedzone przez psa liście rabarbaru lub szczawiu mogą dawać kłopoty z układem trawiennym i nerwowym oraz kłopoty z wydalaniem moczu. Ostre przyprawy - papryka, gałka muszkatołowa, pieprz – mogą prowadzić do niewydolności nerek.

Kochamy się, ale... inaczej

Uścisk, przytulanie i obejmowanie, które w świecie człowieka oznaczają miłość i przyjaźń, są wyrazem pozytywnych emocji, pies odbiera jako twoją dominację nad nim. W świecie psów osobnik chcący pokazać swoją przewagę kładzie łapę lub „nakrywa” innego osobnika swoim ciałem.

Kontakt wzrokowy między ludźmi oznacza szczerość, prawdomówność. Jednak przeciągłe spojrzenie prosto w oczy psa jest wyrazem twojej dominacji i wyższości. Pies staje się niepewny, towarzyszy mu poczucie zagrożenia, może zaatakować w obronie własnej.

Dolina Zwierząt

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: https://dolinazwierzat.se.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki