Polacy zabijają się z biedy. Rośnie liczba samobójstw

2013-09-19 10:58

W zastraszającym tempie rośnie w Polsce liczba samobójców. "Rzeczpospolita" dotarła do danych Komendy Głównej Policji, z których  wynika, że w pierwszym półroczu tego roku, na swoje życie targnęło się ponad tysiąc osób więcej niż przed rokiem w tym samym okresie.

Według policyjnych statystyk, w ciągu pierwszych 6 miesięcy, na swoje życie targnęły się 4192 osoby. Trzy tysiące z nich poniosły śmierć. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, liczba prób samobójczych może wzrosnąć nawet do 8 tysięcy, ponieważ zazwyczaj w drugim półroczu prób samobójczych jest więcej. W ubiegłym roku licznik prób zatrzymał się na liczbie 5791 (4177 osób odebrało sobie życie).

- Od 2009 r. liczba samobójstw rośnie, już skoczyła do ponad 6 tysięcy, a tempo wzrostu jest podobne jak w Grecji - mówi prof. Maria Jarosz, socjolog z Instytutu Studiów Politycznych PAN, cytowana przez "Rzeczpospolitą". - Są one wskaźnikiem kondycji społecznej, także dezintegracji społeczeństwa. Jeżeli ich liczba rośnie, jest to bardzo mocny wskaźnik, że jest źle - tłumaczy.

ZOBACZ: Opole: znaleziono zwłoki chłopaka na drzewie. Popełnił samobójstwo?

Opole: znaleziono zwłoki chłopaka na drzewie. Popełnił samobójstwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/opole-znaleziono-zwloki-chlopaka-na-drzewie-samobojstwo_341735.html

W tym roku dochodziło do 700 prób samobójczych miesięcznie. Jest to przerażająca liczba, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w przed rokiem liczba ta nie przekraczała 480. Zdecydowanie częściej życie odbierają sobie mężczyźni, którzy stanowią 80 proc. samobójców. Przeważnie wieszają się.

Z policyjnych danych wynika, że z tych powodów w pierwszym półroczu 2013 r. próbowało się zabić ponad 300 osób ( 234 z powodu złych warunków ekonomicznych, a 73 z powodu nagłej utraty źródła utrzymania). To niemal tyle, co w całym 2008 r.

ZOBACZ: Renata Beger: Nie wierzę w samobójstwo Leppera

Dlaczego ludzie decydują się odebrać sobie życie? Fachowcy nie pozostawiają złudzeń. Obok nieporozumień rodzinnych, najczęstszą przyczyną jest brak środków do życia. Powodem targnięcia się na życie może być także przewlekła choroba.

Próby samobójcze podejmują najczęściej ludzie po pięćdziesiątce (co piąty samobójca) i trzydziestce. Najwięcej samobójstw popełnianych jest w poniedziałki i soboty.

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE