Poradnik Super Expressu: Czy warto podpisać intercyzę

2013-11-20 3:10

Planujesz zawarcie związku małżeńskiego? Zastanawiasz się, czy podpisać intercyzę? Podpowiadamy, kiedy warto to zrobić i w jaki sposób zawrzeć umowę.

Niedługo biorę ślub. Zastanawiam się, czy wraz z narzeczoną nie powinniśmy podpisać intercyzy. Na czym dokładnie ona polega? Czy warto to zrobić? Jaki jest koszt takiej umowy? Narzeczona odziedziczyła po dziadkach działkę budowlaną, na której planujemy budowę domu. Czy intercyza ureguluje, do kogo będzie należał na wypadek rozwodu?
Marek z Piaseczna

Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność ustawowa. Wspólność ta wygasa w przypadku śmierci jednego z małżonków, rozwodu lub separacji orzeczonej między nimi. Prawo przewiduje możliwość wyłączenia powstałej między małżonkami wspólności poprzez zawarcie umowy nazywanej potocznie intercyzą, czyli umową o wyłączenie wspólności ustawowej. Jest to umowa, w której małżonkowie oświadczają, że z dniem jej zawarcia ustanawiają w swoim małżeństwie ustrój rozdzielności majątkowej.

Po zawarciu umowy każdy z małżonków sam dysponuje swoim majątkiem, a jakiekolwiek nabycie nieruchomości, np. mieszkania lub działki, czy też ruchomości, np. samochodu, dokonywane jest wyłącznie do majątku osobistego małżonka. To samo dotyczy zbywania składników majątku nabytych poprzednio do majątku osobistego. Tak więc każdy z małżonków zarządza i dysponuje swoim majątkiem samodzielnie. Intercyza może zostać zawarta tylko u notariusza, zarówno po, jak i przed zawarciem małżeństwa, a jej sporządzenie to koszt około 500 złotych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozszyfruj swoje konto w ZUS: Poradnik "Super Expressu"

Grunt nabyty w spadku zarówno przed, jak i w trakcie małżeństwa zawsze stanowić będzie majątek osobisty, o ile jego właściciel nie zawrze ze swoim małżonkiem umowy o rozszerzenie wspólności ustawowej albo darowizny z majątku osobistego do majątku wspólnego. Jeśli jednak tego nie uczyni, to wybudowany na działce dom za pieniądze obojga małżonków stanowić będzie własność tego z nich, kto jest właścicielem gruntu. Drugiemu przysługuje wówczas jedynie roszczenie o zwrot poniesionych nakładów. Roszczenie to może być dochodzone zwłaszcza przy dokonywaniu podziału majątku po rozwodzie.

Pamiętajmy, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy) nie reguluje spraw spadkowych między małżonkami i nie oznacza, że po sobie nie dziedziczą z ustawy. Należy więc mieć świadomość, że jeżeli każdy z małżonków nie sporządzi testamentu, w którym powoła spadkobierców, to mimo zawarcia intercyzy dziedziczenie po współmałżonku wynikać będzie bezpośrednio z obowiązujących przepisów prawa.

Uwaga! W sobotę, 30 listopada br., odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartego Notariatu. Rejenci będą udzielali bezpłatnych porad w 19 miastach Polski. Więcej informacji na stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl.

Dyżur eksperta Już jutro!

W godzinach 10-12 pod nr. telefonu: 22 515-93-13 notariusz Monika Strus-Siodłowska z Izby Notarialnej w Warszawie odpowie na pytania Czytelników

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki