Emerytura na konto czy do ręki od listonosza? Poradnik Super Expressu

2014-05-06 3:00

Emeryci mogą otrzymywać swoje świadczenia z ZUS na dwa sposoby. Pieniądze listonosz przynosi im do domu albo ZUS wysyła je na konto seniora w banku. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników.

ZUS zachęca seniorów do zakładania kont bankowych, na które wpływałyby ich renty i emerytury. Obecnie na rachunki bankowe trafia już prawie 2/3 wszystkich świadczeń. Resztę roznoszą listonosze.

Konto wygodniejsze

Posiadanie konta bankowego ma swoje plusy i minusy. ZUS podkreśla zalety takiego rozwiązania. Świadczenie trafi do emeryta zawsze na czas (listonosze mogą np. strajkować), a sam emeryt będzie mniej narażony na okradzenie, bo pieniądze spoczywają bezpiecznie w banku. Niektóre banki mają specjalne oferty przygotowane z myślą o seniorach, którzy chcą otrzymywać świadczenia na rachunek bankowy - np. darmowe konto Nestor w Banku Pocztowym (pod warunkiem że zrobi zakupy za minimum 200 zł, płacąc kartą). Dodatkowo posiadacz takiego konta może sobie zamówić dostarczenie emerytury do domu przez listonosza (bezpłatnie raz w miesiącu do sumy 300 zł, a częściej i powyżej tej kwoty usługa kosztuje 5 zł).

Z rąk listonosza

Nie wszyscy seniorzy chcą jednak odbierać swoje świadczenia w takiej formie. Trudno zwłaszcza przekonać do tego pomysłu osoby schorowane czy niepełnosprawne, bo dla nich pójście do banku i stanie w kolejkach to dodatkowy kłopot. Emeryci nie chcą też zakładać kont, bo boją się, że wtedy banki zaczną ich namawiać do brania kredytów czy pożyczek, a oni nie chcą się zadłużać. ZUS nie może też zmuszać seniora do założenia konta w konkretnym banku. Każdy może sam wybrać bank i najwygodniejszą dla siebie formę wypłacania świadczeń.

Wiadomości se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki