Poradnik świąteczny zdjęcie otwierające

i

Autor: Shutterstock

Świąteczne przepisy Gwiazd

Poradnik świąteczny. Wigilijne przepisy gwiazd kuchni

2022-12-13 0:05

Święta coraz bliżej, pora zatem na garść kulinarnych inspiracji od wielkich osobowości sztuki kulinarnej. Specjalnie dla czytelników Super Expressu gwiazdy kuchni i ekranu przygotowały nowe receptury potraw, które mogą stać się przebojem na świątecznym stole. Mistrzowie gotowania dzielą się swoimi pomysłami na pyszną ucztę wigilijną w nowej, jeszcze smaczniejszej interpretacji tradycyjnej kuchni polskiej.

Magda Gessler (l. 69) restauratorka, właścicielka lub współwłaścicielka kilkunastu restauracji, malarka, felietonistka i osobowość telewizyjna. Jurorka polskiej edycji MasterChef (TVN). Uwielbiana przez widzów gwiazda programu “Kuchenne rewolucje” (TVN). http://www.magdagessler.pl/ 

Magda Gessler

i

Autor: Materiały prasowe

Barszcz wigilijny 

Poradnik świąteczny. Wigilijne przepisy gwiazd kuchni

i

Autor: Shutterstock

Składniki:

1 kg buraków

5 borowików suszonych

3 liście laurowe

1 por

2 ząbki czosnku

1 cebula

3 ziarenka ziela angielskiego

2 goździki

szczypta pieprzu czarnego

szczypta kminu rzymskiego

sok wyciśnięty z 1 cytryny

skórka z 2 jabłek średniej wielkości

Sposób przygotowania:

Buraki umyj, obierz ze skórki i pokrój w plastry. Przełóż buraki do dużego garnka i zalej zimną wodą. Dodaj suszone grzyby. Gotuj wywar na wolnym ogniu. Cebulę, czosnek i pora pokrój w plasterki i podsmaż na złoty kolor. Dodaj do wywaru razem z obierkami jabłek. Dodaj do wywaru przyprawy. Nie sól wywaru.

Gotuj całość na wolnym ogniu przez 2 godziny. Dodaj sok z 1 cytryny i gotuj jeszcze 5 minut. Przecedź barszcz, zostawiając tylko wywar.

Następnego dnia podgrzej barszcz. Podawaj tradycyjnie z uszkami.

Michel Moran (l. 57) – francuski restaurator i szef kuchni pochodzenia hiszpańskiego. Juror wszystkich polskich edycji MasterChef i MasterChef Junior. Właściciel restauracji MaMaison www.mamaisonrestaurant.pl  i autor kursu gotowania online dla każdego: https://michelmoran.pl/kurs/

Moran

i

Autor: Materiały prasowe

Łosoś z sosem pomarańczowym

łosoś

i

Autor: Shutterstock

Składniki:

Oliwa z oliwek

Sól

Pieprz mielony

4 filety z łososia

1 pomarańcza

150 g komosy ryżowej

 30 cl bulionu drobiu

1 pęczek pietruszki

1 pęczek szczypiorku

1 pomarańcza

1 cytryna

4 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie filetów z łososia:

W razie potrzeby usuń ości z filetów z łososia. Zetrzyj skórkę z pomarańczy i posyp nią filety, lekko je posól. Przechowuj je w chłodnym miejscu, przykryte folią.

Przygotowanie komosy ryżowej i ziół:

Obficie opłucz komosę ryżową pod bieżącą wodą i umieść ją w rondlu. Zalej bulionem drobiowym.

Doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz ogień, przykryj patelnię i gotuj około 15 minut, aż bulion się wchłonie. Dopraw solą i mielonym pieprzem. Dobrze wymieszaj. Pozostaw komosę ryżową do spęcznienia na około 10 minut, wciąż pod przykryciem.

W międzyczasie umyj i osusz pietruszkę i szczypiorek, a następnie posiekaj i odłóż do małej miski.

Przygotowanie sosu pomarańczowego:

Zetrzyj skórkę z pomarańczy i cytryny. Obierz segmenty cytrusów eliminując wszystkie białe części. Odłóż kilka plastrów cytrusów aby móc je wykorzystać na późniejszym etapie. Skórki i segmenty włóż do rondelka i gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut, od czasu do czasu mieszając, aż się zrumienią. Następnie cały czas ubijając dodaj oliwę z oliwek. Posól i popieprz do smaku.

Gotowanie filetów:

Podgrzej wodę w rondlu. Filety z łososia dopraw solą i gotuj na parze przez 5 do 10 minut w zależności od ich grubości. Sprawdź gotowość wykałaczką lub końcówką noża.

Posiekane zioła dodaj do komosy ryżowej gdy ostygnie. Następnie umieść quinoa z ziołami na dnie talerza. Na wierzchu ułóż filety z łososia, na nie połóż świeże plasterki cytrusów. Zalej sosem pomarańczowym. I voila!

Ewa Wachowicz - producentka i dziennikarka telewizyjna, miłośniczka gotowania, autorka wielu książek kulinarnych. Prowadzi autorski program  “Ewa gotuje” (Polsat). Charyzmatyczna jurorka polskie edycji TopChef oraz “Family Food Fight” (Polsat). Właścicielka krakowskiej restauracji Zalipianki Ewa Wachowicz. Więcej jej przepisów  znajdziecie na stronie http://ewawachowicz.pl

wachowicz

i

Autor: Materiały prasowe

Karp faszerowany grzybami

karp

i

Autor: Shutterstock

Składniki:

2 kg - karpia

200 g - suszonych podgrzybków

1 - cebula

masło

sól

pieprz

natka pietruszki

1 - cytryna

Sposób przygotowania:

Rybę wypatroszyć, pozostawiając głowę - usunąć jednak oczy i skrzela. Dokładnie umyć i osuszyć, następnie natrzeć solą i pieprzem. Włożyć do lodówki na kilka godzin.

Grzyby namoczyć - najlepiej przez całą noc. Ugotować w tej samej wodzie, osączyć i posiekać.

Cebulę pokroić w kostkę, usmażyć na łyżce masła. Dodać podgrzybki, podsmażyć, ewentualnie podlać odrobiną wody spod grzybów i dusić przez kilka minut. Pod koniec przyprawić solą i pieprzem. Wymieszać.

Tak przygotowanym farszem napełnić karpia, spiąć wykałaczkami i zasznurować dratwą.

Rybę ułożyć w brytfannie, polać 4 łyżkami roztopionego masła, ewentualnie podlać wodą spod grzybów, i piec przez 50-60 minut w temp. 180 st. C. Podczas pieczenia 2-3 razy podlewać powstałym sosem.

Po upieczeniu podzielić na dzwonka. Udekorować natką pietruszki. Podawać z cząstką cytryny.

Robert Sowa - kucharz, restaurator i autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej. Kreator menu największych wydarzeń kulturalno-kulinarnych w Polsce. Znany z programów telewizyjnych i audycji radiowych, propagator kuchni polskiej w nowej odsłonie. Właściciel autorskiej restauracji N31 restaurant & bar w Warszawie. https://www.sowarobert.pl/

robert sowa

i

Autor: Materiały prasowe

Pierogi z kaszą gryczaną i serem bundz

pierogi

i

Autor: Shutterstock

Składniki dla 4 osób:

Ciasto:

560 g mąki pszennej typ 500

250 g ciepłej wody

1 jajko

2 łyżki oleju

Sól Prymat

Farsz:

100 g kaszy gryczanej

200 g sera bundz

10g posiekanego szczypiorku

100g boczku wędzonego parzonego

Sól, pieprz, gałka muszkatołowa, kminek, natka pietruszki

50 g  szalotki pokrojonej w kostkę

20g masła

100g jogurtu bałkańskiego

Sposób przygotowania:

Ciasto:

Przesiewamy mąkę dodajemy sól, ciepła wodę i olej zagniatamy, dodajemy jajko i dalej zagniatamy do jednolitej struktury ciasta. Odstawiamy na około 20 min.

Farsz:

Kaszę gotujemy w lekko osolonej wodzie z dodatkiem łyżki masła. Boczek kroimy w cieniutkie paseczki.  Szalotkę kroimy w kostkę, smażymy na maśle, dodajemy boczek i chwilkę podsmażamy. Ugotowaną kaszę mieszamy z cebulą, boczkiem, serem, szczypiorkiem, przyprawami,  doprawiając całą masę do smaku solą i pieprzem.

Na stolnicy rozwałkowujemy ciasto, szklanką wycinamy koła i na każde z nich na środek kładziemy po łyżeczce farszu. Formujemy półkola, zlepiając brzegi ciasta. Gotowe pierogi, wrzucamy na wrzącą osoloną wodę i gotujemy do momentu aż wypłyną na wierzch. Podajemy gorące z gęstym jogurtem i smażonymi grzybami.

Gieno Mientkiewicz. Kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Śledziowy i serowy ekspert. Wykładowca Food Studies na SWPS. Pomysłodawca i organizator  kultowych Nocy Śledziożerców w Szczecinie. Prowadzi warsztaty, degustacje, prelekcje. https://www.facebook.com/SeryPolskie

gienio nowe zdjęcie

i

Autor: Materiały prasowe

Świąteczne śledzie miodowo cytrusowe

śledzie

i

Autor: Materiały prasowe

Składniki na 4 osoby:

4 filety śledziowe

4 łyżki oleju słonecznikowego

4 łyżki miodu lipowego

4 łyżki soku z cytryny

skórka starta z ½ pomarańczy

skórka starta z ¼ cytryny

1 cm bardzo ostrej papryczki

4 goździki

1 gwiazdka anyżu

Sposób przygotowania:

Śledzie odmoczyć i podzielić na cząstki. Ważne aby nie były zbyt odmoczone, bo mają stanowić kontrę dla słodkiej zalewy.

Olej, miód i sok z cytryny zagrzać i dokładnie zmieszać. Dodać na koniec starte skórki; pomarańczową i cytrynową, goździki, anyż i bardzo drobno pokrojoną papryczkę. Zostawić do schłodzenia.

Do chłodnego już sosu miodowego włożyć śledzie, dokładnie wymieszać i przełożyć do słoja. Odstawić na dobę do lodówki.

Jakub Kuroń – szef kuchni w firmie „Kuroniowie diety” i fundacji „Kuroniówka”. Autor bloga kulinarnego www.kuron.com.pl. Prowadzi profil na FB: Gotuj z Kuroniem oraz Instagram @Gotuj_z_Kuroniem_Jakub_Kuron.

kuroń

i

Autor: Materiały prasowe

Śledzik z suszonymi pomidorami i porem

Składniki:

400 g śledzi w oleju, np. matjasów

15-cm kawałek pora

20 suszonych pomidorów (słoik 285 g)

3 łyżki majonezu stołowego

2 łyżki musztardy, np. francuskiej

odrobina miodu

sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Śledzie namocz, a potem pokrój na niewielkie kawałki. Pora przetnij wzdłuż na pół, opłucz pod zimną bieżącą wodą, aby pozbyć się resztek piasku. Następnie drobno poszatkuj. Jeżeli smak surowego pora jest dla ciebie zbyt intensywny, możesz przełożyć go na sitko i przelać wrzątkiem.

Suszone pomidory odciśnij z nadmiaru oleju, dzięki temu sos będzie mniej tłusty. Następnie pokrój w możliwie cienkie plasterki.

W misce wymieszaj śledzika, pora oraz suszone pomidory. Dodaj majonez, musztardę francuską, odrobinę miodu oraz sól i świeżo zmielony pieprz do smaku.

Śledzik z suszonymi pomidorami i porem najlepiej smakuje ze świeżym, chrupiącym pieczywem.

Wyjątkowa płyta z kolędami do kupienia w środę z Super Expressem

Poradnik świąteczny. Wigilijne przepisy gwiazd kuchni

i

Autor: Materiały prasowe
Poradnik świąteczny. Wigilijne przepisy gwiazd kuchni  logo

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany