Powódź. W Wilkowicach k. Bielska Białej wójt zrządził ewakuację

2019-05-23 14:18 abe
zbiornik Wilkówka
Autor: Wilkowice Dziś i Jutro

Ulewny deszcz sprawił, że zbiornik retencyjny w Wilkowicach k. Bielska-Białej może puścić wodę na wieś. Wójt Wilkowic wydał (23 maja) komunikat nadzwyczajny o ewakuacji.

Czytamy w nim: „Podczas zwołanego w Urzędzie Gminy posiedzenia Sztabu Kryzysowego, w trakcie którego wysłuchano opinii ekspertów z Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, podjęto decyzję o natychmiastowym wdrożeniu „Planu ewakuacji ludzi i mienia na wypadek zagrożenia katastrofą obiektu hydrotechnicznego zbiornika wodnego Wilkówka” oraz ewakuacji mieszkańców I-ej strefy zagrożenia! Za powiadomienie mieszkańców ewakuowanych gospodarstw domowych odpowiedzialni są funkcjonariusze Policji oraz Straży Gminnej. Decyzja o ewakuacji dotyczy ok. 83 mieszkańców sołectwa Wilkowice. Mieszkańców wskazanych gospodarstw domowych prosimy o zabezpieczenie najcenniejszych rzeczy oraz niezwłoczną ewakuację ze swoich domostw. Zagrożenie uznać można za bardzo poważne!”.

W Wilkowicach ma pojawić się minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który ok. południa przyjechał z Krakowa na Podbeskidzie. Od 12:00 22 maja w powiatach żywieckim, cieszyńskim, bielskim oraz w samym mieście Bielsko-Białą obowiązuje, ogłoszone przez wojewodę śląskiego, pogotowie przeciwpowodziowe. „Zapora wodna w Wilkowicach, wzniesiona w 2013 roku, okazała się jednym wielkim budowlanym bublem. Napełnienie zbiornika wodą mogłoby doprowadzić do niewyobrażalnej katastrofy. Dlatego tama od samego początku istnienia nie spiętrza wody” - podawał w sierpniu 2018 r. portal beskidzka24.pl. Zbiornik ma powierzchnię prawie 0,7 ha i maksymalnie pomieści ponad 29 tys. m sześc. wody.