Super Historia. Mały Polak od wielkiej sprawy

2014-04-07 4:00

Lucjan Masłocha, człowiek polskiego wywiadu w Danii, zdobywał informacje, które trafiały do Londynu, a stamtąd do gen. "Ike'a" Eisenhowera. To m.in. na ich podstawie alianci stworzyli plany lądowania w Normandii. Niestety, polski szpieg nie doczekał końca wojny. Zginął wraz ze swoją ukochaną w styczniu 1945 roku.

Niemal rok ryli ciasny podkop. Tunel zaczyna się w baraku niedaleko ogrodzenia, a kończy za ogrodzeniem z drutu kolczastego, w wysokich łanach zboża. Z oflagu XC w Lubece uciekło czterech żołnierzy, w tym por. Lucjan Masłocha. Człowiek polskiego wywiadu w Danii.

Praca u podstaw

Po ucieczce z oflagu, do którego Masłocha trafia po bitwie nad Bzurą, w ciągu tygodnia dociera do Odense. Tam nawiązuje kontakt z ks. Jaworskim, od którego dostał ubranie i pieniądze oraz adres Ignaczaka, kontaktu w Kopenhadze. Kiedy tam dociera, jest wycieńczony, poranione nogi leczy trzy tygodnie. Ignaczak, który pracował w duńskim wywiadzie, wprowadza Masłochę do duńskiego Ruchu Oporu. "Mały Generał" (miał niewiele ponad 160 cm wzrostu) zostaje przydzielony do "Felicji" pod koniec 1943 r., kiedy organizacja zostaje niemal rozbita przez Gestapo. Masłocha zbiera meldunki od duńskich łączników, odbiera wiadomości z Polski. Pod jego przywództwem organizacja zdobywa szkice lotnisk, stanowisk artylerii, radarów i mostów, sporządza listę fabryk pracujących dla Niemców. Informacje zdobyte przez ludzi Masłochy trafiają do polskiej centrali w Londynie, a stamtąd do MI6. To m.in. na ich podstawie alianci tworzą plany lądowania w Normandii. "Felicja" organizuje także transporty broni, przyjmuje alianckie zrzuty spadochronowe, umacnia sieć kurierską z Danii do Szwecji.

Zobacz: Super Historia. Polski zamach na Adolfa Hitlera

Wojenna miłość

W Kopenhadze por. Masłocha poznaje swoją wielką miłość. Anna Louise "Lone" Mogensen jest niemal 10 lat młodsza od Polaka. Działa w ruchu oporu, jest łączniczką pomiędzy Danią iSzwecją, przewozi informacje od agentów, przechowuje i przerzuca duńskich Żydów do Skandynawii.

W ostatni dzień 1944 r. Lucjan i Lone wezmą ślub. Przyjęcia nie będzie. Swój ślub uczczą lampką czerwonego wina w pobliskiej restauracji. Małżeństwem będą 72 godziny. Zginą 3 stycznia 1945 r. w willi na przedmieściach Kopenhagi, która była kryjówką "Felicji".

Masłocha prawdopodobnie zginął na miejscu, w jego ciele znaleziono 88 kul. Lone zażyła cyjanek, który miała ukryty w medalionie. Masłocha i Lone zostali pochowani na kopenhaskim cmentarzu bojowników ruchu oporu Mindelunden w Ryvangen. Ona jest jedyną kobietą wśród 106 bojowników, on jedynym cudzoziemcem wśród Duńczyków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki