Święto wolontariuszy Związku Harcerstwa Polskiego

2021-02-22 0:00 Materiał Partnerski
Święto wolontariuszy Związku Harcerstwa Polskiego
Autor: Materiały Prasowe

Troska o współczesny świat i bycie aktywnym członkiem lokalnych społeczności to dla harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego priorytetowe zadania. Aktywnie włączając się w akcje p o m o c y seniorom, służbie zdrowia czy szycia maseczek podczas pandemii, kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi dało wyraz swojej sprawczości i odpowiedzialności. Związek Harcerstwa Polskiego dziękuje im, organizując wyjątkowy koncert, podczas którego harcerscy wolontariusze usłyszą online najbardziej znane harcerskie i turystyczne piosenki w nowych aranżacjach orkiestry symfonicznej. Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się już 27 lutego.

22 lutego 1857 roku w Londynie przyszedł na świat Robert Baden-Powell. Tego samego dnia, ale w 1889 roku urodziła się Olave St Clair Soames. Kilkanaście lat później losy tych dwojga ludzi splotły się i dały początek pięknej tradycji skautingu. To właśnie dzień urodzin twórców ruchu skautowego jest dla harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego najważniejszym świętem w roku i nazywany jest Dniem Myśli Braterskiej. To dzień, w którym najważniejsza jest przyjaźń. Dzień Myśli Braterskiej celebrują skautki i skauci na całym świecie, niezależnie od miejsca zamieszkania, wyznania czy koloru skóry. Wszystkich ich łączą bowiem te same wartości, chęć działania na rzecz zmian, bycie aktywnym obywatelem i obywatelką oraz reagowanie na problemy i wyzwania współczesnego świata.

Wprowadzanie teorii praktyce

Wybuch pandemii wstrząsnął światem, jaki wszyscy dotychczas znaliśmy. Zarówno młodzi, jak i starsi dotkliwie odczuli ograniczenia i zachodzące zmiany. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego również stanęli przed nie lada wyzwaniem – oprócz tego, że działalność ich drużyn harcerskich została przeniesiona do sieci, to również nadszedł czas, w którym jeszcze aktywniej włączyli się oni wniesienie pomocy potrzebującym. W trakcie pandemii harcerscy wolontariusze uszyli ponad pięćset tysięcy maseczek, wydrukowali kilkadziesiąt tysięcy przyłbic, spędzili niezliczone godziny na robieniu zakupów dla seniorów, dostarczaniu obiadów, czy udzielaniu korepetycji młodszym koleżankom i kolegom. Mimo że harcerki i harcerze na co dzień pamiętają o odpowiedzialności za otaczający ich świat i społeczeństwo, to pandemia sprawiła, że ich troska o drugiego człowieka nabrała jeszcze bardziej wymiernego charakteru. –Pomoc, którą niosę, jest dla mnie naturalna, ale jest także wyzwaniem. Jestem młodą studentką, córką, siostrą – mam swoje obowiązki. Na szczęście harcerstwo nauczyło mnie dobrze zarządzać swoim czasem i dzięki temu mogę jeszcze codziennie uszyć kilkadziesiąt maseczek. Wiem, jak bardzo są teraz potrzebne – mówiła 22-letnia Maria z Katowic w kwietniu 2020roku.

Muzyka jest w nas

Tradycja świętowania przypadającego na 22lutego Dnia Myśli Braterskiej oraz chęć podziękowania harcerkom i harcerzom Związku Harcerstwa Polskiego za niesioną przez nich pomoc dała początek idei zorganizowania wyjątkowego koncertu. Muzyka towarzyszy człowiekowi już od najmłodszych lat. Harcerkom i harcerzom Związku Harcerstwa Polskiego kojarzy się ze wspólnymi spotkaniami czy ogniskami, podczas których dźwiękom skrzącego się ognia towarzyszy brzmienie gitary. Niejednokrotnie osoby, które zakończyły już swoją harcerską przygodę, wspominają właśnie te momenty spędzone w gronie przyjaciół podczas wieczornego śpiewania, a niektóre piosenki pamiętają już na zawsze. Dlatego organizatorzy koncertu zdecydowali się na stworzenie nowych aranżacji znanych harcerskich i turystycznych piosenek, które już 27lutego zabrzmią wEC1wŁodzi podczas Gali Dnia Myśli Braterskiej. Ze względów bezpieczeństwa wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności i będzie transmitowane za pośrednictwem kanałów Związku Harcerstwa Polskiego na YouTube i Facebooku. – Tym wyjątkowym koncertem chcemy podziękować harcerkom i harcerzom ZHP, którzy przez ostatni rok wykazali się niesamowitą odpowiedzialnością za otaczający nas świat. Piosenki, które zabrzmią podczas koncertu, przypomną im o wszystkich wspólnych ogniskach i przywołają wyjątkowe harcerskie wspomnienia. Przez ostatni rok działalność harcerskich drużyn musiała zostać przeniesiona do Internetu i możliwe były tylko spotkania na żywo w małych grupach, dlatego chcemy, aby koncert obudził w harcerzach nadzieję, że wkrótce spotkamy się na żywo –bo taka jest przecież istota naszego ruchu – mówi zastępca Naczelniczki ZHP hm. Karol Gzyl.

Wolontariusze dla wolontariuszy

Warto zaznaczyć, że koncert organizowany jest w całości przez harcerskich wolontariuszy, którzy do współpracy zaprosili profesjonalnych muzyków, którzy stworzyli orkiestrę symfoniczną. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego zadbają także o realizację transmisji, aby każdy widz mógł poczuć prawdziwy klimat harcerskiej przygody. To wyjątkowe wydarzenie, w którym warto wziąć udział, aby zobaczyć, że harcerski wolontariat ma moc!

Partnerem materiału jest

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO

Najnowsze