Tajemnice rodziny Anny Komorowskiej w aktach IPN: Rodzice byli funkcjonariuszami Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i działaczami PZPR

2015-02-09 10:43

Jak podaje Gazeta Polska, historią rodziny żony prezydenta Bronisława Komorowskiego zainteresował się IPN. Chociaż sama Anna Komorowska niechętnie opowiada o rodzicach to dokumenty instytutu odkrywają wiele tajemnic. Matka pierwszej damy Hana Rojer podczas okupacji zmieniła nazwisko na Józefa Deptuła. Z późniejszym mężem Janem Dziadzia pracowali w Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, a potem MBP. Byli też działaczami PZPR.

Anna Komorowska, aktywnie angażowała się w prace opozycji w okresie PRL, harcerka, a potem żona działacza opozycji Bronisława Komorowskiego przez całe dzieciństwo na własnej skórze doświadczała do czego są zdolni komuniści.

O kolejach losu rodziny pierwszej damy rozpisuje się Gazeta Polska, który dowiedział się, że wzmianki o bliskich Anny Komorowskiej znalazły się w dokumentach IPN i Archiwum Akt Nowych.

Przeczytaj koniecznie: Wszyscy zazdrościli Komorowskiemu żony: "Gdyby kiwnęła na chłopa, padłby na kolana"


Rodzice prezydentowej Hana Rojer, która podczas okupacji zmieniła nazwisko na Józefa Deptuła oraz Jan Dziadzia byli funkcjonariuszami Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a później MSW. W końcu lat 60-tych w czasie czystek antysemickich zwolnieni z komunistycznego ministerstwa odpowiedzialnego za masowe krwawe represje na Polakach, ale pozostali działaczami PZPR.

Dziadkowie Anny Komorowskiej ze strony matki - Wolf i Estera Rojer przed wojną mieszkali w Warszawie, byli rzeźnikami. Babcia pierwszej damy została rozstrzelana w 1943 roku za nielegalny handel, dziadek zmarł rok wcześniej w szpitalu. Hana Rojer zmieniła nazwisko na Józefa Deptuła i została córką Jana i Stanisławy. Do momentu wywozu do Niemiec mieszkała ul. Radzymińskiej na Pradze w Warszawie.

Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej 16-letnia Józefa wróciła do ojczyzny. Zamieszkała z kuzynką Anną Wojszelską w Białymstoku. Krewna, która była działaczką Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, PZPR, pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego załatwiła jej prac w UBP. Dziadkowie Anny Komorowskiej ze strony ojca Jana – Władysław i Zofia Dziadzia – pochodzili z Krakowa.

Józefa i Jan Dziadzia w dwa lata po nardzinach córeczki Anny, w 1954 roku mieli się zwrócić z wnioskiem o zmianę nazwiska na Dembowscy.

Patrz też: Anna Komorowska została matką chrzestną okrętu - FOTKI

Prezydentowa nie wspomina publicznie historii rodziny. Jak przypomina niezależna.pl w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” mówiła jednak, że jej rodzice bardzo polubili jej przyszłego męża Bronka. Ojciec pierwszej damy poznał wybranka córki na obozie harcerskim. Prezydent  z kolegą podczas przejażdżki po lesie popsuł mu wtedy motorower.

Buty damskie, męskie, dziecięce w promocyjnych cenach. Sprawdź rabaty na stronie eobuwie.pl kody rabatowe.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE