Urzędowe sprawy załatwiaj… w domu

i

Autor: Shutterstock

Urzędowe sprawy załatwiaj… w domu

2017-06-21 2:00

Nikt z nas nie lubi wędrówek po urzędach i chodzenia z okienka do okienka, aby dokonać niezbędnych formalności. Teraz nie jest to juz konieczne. Wiele spraw można bowiem załatwić przez internet. Warunkiem jest założenie tzw. Profilu Zaufanego, który uwiarygodni twoja tożsamość. Najprościej i najszybciej zrobisz to za pośrednictwem internetowego konta bankowego. Usługa jest bezpłatna.

Profil Zaufany (eGo) to rodzaj elektronicznego podpisu. Dzięki niemu uzyskasz dostęp do większości serwisów administracji publicznej. Jego posiadanie umożliwi ci podpisanie elektronicznych urzędowych dokumentów, bez drukowania ich i wysyłania pocztą. Załatwisz w ten sposób setki spraw. Profil jest ważny przez trzy lata. Potem możesz przedłużać jego ważność o kolejne trzy lata.

Wiele możliwości

Mając Profil Zaufany, możesz korzystać z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). ePUAP daje dostęp do innych urzędów administracji (centralnych, regionalnych i lokalnych) oraz instytucji publicznych. Zastąpi ci ona m.in. Urząd Stanu Cywilnego, gdyż za jej pośrednictwem uzyskasz odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu. Po prostu wybierasz odpowiedni urząd gminy, wypełniasz wniosek i przesyłasz elektronicznie. Mając Profil Zaufany, wraz z narodzinami dziecka złożysz wniosek o „becikowe", wypłatę z programu Rodzina 500 plus, świadczenie z funduszu alimentacyjnego czy Kartę Dużej Rodziny. Możesz też zgłosić zagubienie dowodu osobistego i następnie złożyć wniosek o nowy dokument. Takie rozwiązanie okaże się szczególnie korzystne, jeśli należysz do pięciu milionów osób, które w tym roku muszą wymienić dowód, gdyż traci on ważność. Z Profilem Zaufanym będziesz mógł to załatwić przez internet. Podobną drogą możesz wnioskować o wydanie wtórnika prawa jazdy czy zawiadomić o sprzedaży samochodu. Profil Zaufany załatwi też wiele spraw przez platformę PUE ZUS. Możesz sprawdzić stan konta w ZUS, informacje dotyczące ubezpieczeń, składek czy wysokości wypłacanych zasiłków. Na bieżąco możesz śledzić też stan załatwianych przez ciebie spraw. W serwisie Obywatel.gov.pl dowiesz się również, ile punktów karnych za nieprzepisową jazdę masz aktualnie na koncie.

Jak założyć Profil Zaufany eGO:

Przez bankowość elektroniczną – to szybka i bezpieczna metoda. Warunkiem skorzystania z niej jest posiadanie internetowego konta bankowego w jednym z banków oferujących taką usługę, np. iPKO w PKO BP. Założenie profilu w ten sposób nie wymaga potwierdzania swoich danych w urzędzie, gdyż zostały one już uwierzytelnione podczas zakładania konta. Za pomocą konta bankowego wykreujesz Profil Zaufany, siedząc w domu przy klawiaturze. Sama procedura jest bardzo prosta. Należy zalogować się na swoje konto w banku, wyszukać zakładkę dotyczącą zakładania Profilu Zaufanego, wypełnić znajdujący się w niej formularz. Operację należy potwierdzić bankowym kodem autoryzacyjnym. Na swój adres e-mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia profilu. Za każdym razem, gdy chcesz się na niego zalogować, wybieraj opcję: Przez bankowość elektroniczną.

Profil Zaufany pozwala między innymi:

- Podpisywać dokumenty przekazywane do urzędów przez internet
- Składać wnioski o dowód osobisty dla siebie lub dziecka (serwis ePUAP)
- Zgłaszać utratę lub zniszczenie dowodu osobistego (serwis ePUAP)
- Składać wnioski o przydatną podczas podróży kartę EKUZ (serwis ePUAP) – dokument uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA; można go odebrać osobiście lub otrzymać pocztą
- Wnioskować o wydanie wtórnika prawa jazdy (serwis ePUAP) w przypadku zmiany danych lub zagubienia dokumentu
- Zawiadomić o zbyciu zarejestrowanego pojazdu (serwis ePUAP) – to obowiązek każdej osoby sprzedającej lub przekazującej w formie darowizny Zarejestrowany samochód
- Uzyskiwać odpisy aktów z urzędu stanu cywilnego (serwis ePUAP)
- Zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy (praca.gov.pl)
- Dopisać do listy wyborców (serwis ePUAP)
- Uzyskać indywidualną interpretację podatkową (serwis ePUAP)
- Uzyskać zaświadczenie o niekaralności – przydatne przy poszukiwaniu pracy (Krajowy Rejestr Karny)
- Złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny Emp@tia
- Załatwiać sprawy w PUE ZUS
- Korzystać z regionalnych platform e-administracji np. SEKAP, Wrota Mazowsza, Cyfrowa Małopolska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki