Uważaj na kleszcze w mieście! Nie igraj z nimi - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu

2018-04-16 2:00

Bardzo trudno uniknąć ukłuć przez kleszcze. Pajęczaków jest coraz więcej i zajmują już nie tylko leśne tereny, ale także zielone przestrzenie miejskie. Zagrażają naszemu zdrowiu, ponieważ przenoszą groźne choroby odkleszczowe.

Już nawet co 6. kleszcz może być zakażony groźnym wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu [KZM]1 , na które nie ma skutecznego lekarstwa. Warto pamiętać o ochronie szczególnie teraz, kiedy coraz więcej czasu będziemy przebywać na świeżym powietrzu, na przykład biegając, czy aktywnie spędzając czas np. w parkach miejskich, na łące lub w lesie z rodziną i przyjaciółmi.

Zmieniający się klimat, coraz cieplejsze zimy i wyższe temperatury sprawiły, że z roku na rok kleszcze coraz wcześniej rozpoczynają „polowanie na człowieka", a Polacy stają się coraz bardziej atrakcyjni dla tych groźnych pajęczaków. W ostatnich latach obserwowany jest znaczny wzrost liczby kleszczy, o czym świadczy przede wszystkim coraz większa liczba przypadków zachorowań na groźne choroby odkleszczowe, czyli boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu [KZM].

KZM to ciężka choroba zakaźna, ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze, wywoływana przez wirus RNA z grupy Flaviviridae. KZM jest chorobą sezonową ze względu na aktywność pasożyta w miesiącach marzec – listopad2.

Do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku ukłucia przez zakażonego kleszcza. Innym naturalnym sposobem zakażenia, choć znacznie rzadziej występującym, jest zakażenie drogą pokarmową po spożyciu
niepasteryzowanego mleka koziego, owczego lub krowiego3.

Okres inkubacji choroby, trwa od 4 do 28 dni [średnio 8 dni], a zakażenie przebiega dwufazowo: w pierwszej fazie wirus znajduje się we krwi, w drugiej dociera do ośrodkowego układu nerwowego. Pierwsza faza choroby rozpoczyna się nagle i objawia się niecharakterystycznymi, grypopodobnymi objawami z towarzyszącą gorączką, bólami głowy oraz nudnościami i wymiotami. Ta faza choroby trwa 1-8 dni [średnio 4 dni]. Choroba kończy się na pierwszej fazie u 30-50% zakażonych4.

U pozostałych osób choroba rozwija się dalej. Po 1-33 dniach [średnio 8 dni] dobrego samopoczucia i braku objawów chorobowych KZM przechodzi w fazę neurologiczną. Pojawia się gorączka sięgająca 40˚C, silne bóle głowy, nudności, wymioty, objawy oponowe oraz bóle mięśni i stawów5. Taki przebieg choroby rozwija się u około 30 proc. zakażonych.

Powikłaniami po kleszczowym zapaleniu mózgu mogą być trwałe niedowłady i objawy neurologiczne. 13% osób po KZM boryka się z uszkodzeniami poszczególnych nerwów, aż 13% po KZM ma uszkodzenia słuchu. Tyle samo chorych może stykać się z problemami psychicznymi, takimi jak depresja i nerwica.

Obecnie nie ma skutecznych leków przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zmniejszających ciśnienie wewnątrzczaszkowe, a w ciężkich przypadkach również kortykosteroidów. Jedynym sposobem jest zapobieganie zakażeniu wirusem KZM poprzez unikanie ukłucia kleszcza oraz przede wszystkim poprzez szczepienia uodparniające.

Zielony Miesiąc Szczepień KZM

W ramach kampanii i Europejskiego Tygodnia Szczepień na przełomie kwietnia i maja [23.04-25.05] zaplanowany jest także Zielony Miesiąc Szczepień KZM podczas którego w wybranych placówkach będzie można zaszczepić się przeciw tej chorobie w dogodny sposób i w promocyjnej cenie. Zainteresowane osoby powinny podczas wizyty przedszczepiennej zapytać lekarza pierwszego kontaktu, o zasady akcji realizowanej w danej placówce.

Materiał zrealizowany w ramach kampanii edukacyjno—informacyjnej „Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu.

 

 

 

1.Kleszcze przenoszą chorobę ośrodkowego układu nerwowego, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Wywołującym ją wirusem zakażonych jest 3–15 proc. populacji kleszczy w Polsce. Dostęp 10 02 2018 http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,kleszcz--ukaszenie--borelioza--czy-latwo-zachorowac-,artykul,1722040,2.html
2.WHO. State of the art of the new vaccines: Research & Development 2003,
3.Süss J. Tick-borne encephalitis 2010: Epidemiology, risk areas, and virus strains in Europe and Asia-An overview. Ticks Tick Borne Dis 2011; 2: 2-15
4.Süss J. Epidemiology and ecology of TBE relevant to the production of effective vaccines. Vaccine 2003: S1 / 19-35
5.Rendi-Wagner P. Risk and prevention of tick-borne encephalitis in travelers. J Travel Med 2004; 11.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki