Wieloryb nad Wisłą. Historia kaszalota pod mostem Poniatowskiego

2017-12-09 18:39

Piątkowy poranek w Warszawie. Nad brzegiem Wisły zbiorowisko wokół leżącego na plaży wieloryba. Jadący do pracy ludzie, którzy dostrzegają morskiego ssaka pod mostem Poniatowskiego, zaczynają wpisywać w wyszukiwarki "wieloryb w Warszawie". Po kilku godzinach okazuje się, że jest to akcja promocyjna najnowszego numeru kwartalnika "Przekrój". Jaka dokładnie jest historia wielkiego gumowego wieloryba, który został położony na warszawskiej plaży?

Wieloryb nad Wisłą skradł uwagę warszawiaków w piątkowy poranek. Był na tyle realistyczny, że ludzie zaczęli szukać w internecie odpowiedzi na pytanie: "czy wieloryb może wpłynąć do rzeki?". Informacja o gigantycznym wielorybie nad Wisłą w błyskawicznym tempie rozniosła się w mediach społecznościowych. Skąd 15-metrowy wieloryb wziął się nad Wisłą przy moście Poniatowskiego? Okazuje się, że wieloryb jest sztuczny - wykonany z gumy. Ułożenie go na brzegu Wisły pod Mostem Poniatowskiego było przemyślaną akcją marketingową kwartalnika "Przekrój".

Historia wieloryba nad Wisłą

Pomysłodawcami gumowego wieloryba są Bart, Stijn i Beata z belgijskiego kolektywu artystycznego Captain Boomer Collective. Artyści produkują gumowe wieloryby, a następnie umieszczają je nad brzegami rzek największych miast, by zwrócić uwagę na zanieczyszczenie środowiska. Ich pierwszy morski ssak składał się z trzech części i pojawił się w Wenecji na festiwalu Biennale. Ten z Warszawy ma 15-metrów i składa się z jednej części. Aby dodać akcji, realizmu artyści wkładają do środka makiety sos rybny i rybie odpadki. Unoszący się w powietrzu zapach wzbudza jeszcze większą konsternację.

- Zazwyczaj ludzie, którzy przychodzą obejrzeć wieloryba, zadają podstawowe pytanie: „Czy jest prawdziwy?”. Ale nasi „naukowcy” nie odpowiadają wprost, tylko mówią np.: „Woda wyrzuciła go rano na brzeg, podejrzewamy, że w rzece jest drugi”. Przedstawiamy ludziom legendę i oni chcą w nią wierzyć - wyznają artyści Captain Boomer Collective.

Czy jesteś mądrzejszy od 5-klasisty?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki