Zbieraj grzyby nie kleszcze!

2018-04-16 2:00

Ocieplenie klimatu przyczynia się do ekspansji kleszczy na tereny, które do tej pory nie były uważane za endemiczne obszary występowania tej choroby1 . Przed rozpoczęciem sezonu urlopowego warto zabezpieczyć się przed wirusem KZM i nie igrać z kleszczem podczas grzybobrania.

Okres wiosenny sprzyja częstszemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dla osób, które lubią zbierać grzyby to też czas na realizację swojego hobby. Trzeba jednak pamiętać, że wchodząc do lasu nie jesteśmy tam sami. Kleszcze nie potrafią latać, ale czają się w krzakach do 1,5 wysokości. Doskonale wyczuwają nasze nadejście, są bowiem wyjątkowo czułe i reagują na bodźce zapachowe i cieplne.

Przyciąga je ciepło i zapach kwasu mlekowego, który zawarty jest w pocie człowieka. Przed wejście do lasu warto zakryć te miejsca, które są miejscami częstych pokłuć przez kleszcze. Zaliczamy do nich: głowę – przede wszystkim na linii włosów i karku, uszy, miejsca zgięcia głównych stawów rąk i nóg.

Kleszcze przenoszą niebezpieczne dla człowieka choroby. W ostatnich latach obserwowany jest znaczny wzrost liczby tych niebezpiecznych pajęczaków, o czym świadczy przede wszystkim coraz większa liczba przypadków zachorowań na choroby odkleszczowe, czyli boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu [KZM].

Szczególnie groźne jest kleszczowe zapalenie mózgu [KZM], na które współczesna medycyna nie znalazła jeszcze leku, a które może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wirus KZM należący do rodzaju Flawiwirusów bytuje w gruczołach ślinowych kleszczy, dlatego też można się zarazić praktycznie od razu po ukłuciu. Zakażając ośrodkowy układ nerwowy wirus może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zakończyć się śmiercią2 .

Obecnie wirus rozprzestrzenia się w całej Europie, nawet w krajach, które dotąd uważały się za całkowicie wolne od KZM. W Polsce również rośnie odsetek osób zakażonych KZM. W 2016 r. zachorowania zanotowano już w 14 województwach, najwięcej w południowej i północno wschodniej części kraju3 . Ocieplenie klimatu przyczynia się do ekspansji kleszczy na tereny, które do tej pory nie były uważane za endemiczne obszary występowania tej choroby4 . KZM zagrożone są osoby spędzający czas aktywnie na świeżym powietrzu
np. biegacze, rowerzyści, działkowicze czy grzybiarze.

Zielony Miesiąc Szczepień KZM

W ramach kampanii i Europejskiego Tygodnia Szczepień na przełomie kwietnia i maja [23.04-25.05] zaplanowany jest także Zielony Miesiąc Szczepień KZM podczas którego w wybranych placówkach będzie można zaszczepić się przeciw tej chorobie w dogodny sposób i w promocyjnej cenie. Zainteresowane osoby powinny podczas wizyty przedszczepiennej zapytać lekarza pierwszego kontaktu, o zasady akcji realizowanej w danej placówce.

 

 

1. Süss J. What makes ticks tick? Climate change, ticks, and tick-borne diseases. J Travel Med 2008; 156: 39-45.
2. WHO. State of the art of the new vaccines: Research & Development 2003. Dostęp 10 02 2018 http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/69348/1/WHO_IVB_06.01_eng.pdf
3. Narodowy Insytut Zdrowia Publicznego. Państwowy Zakład Higieny. Dostęp 10 02 2018 http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2016/Ch_2016.pdf
4. Süss J. What makes ticks tick? Climate change, ticks, and tick-borne diseases. J Travel Med 2008; 156: 39-45.

 

 


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki