ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych

i

Autor: Shutterstock

ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych

2023-06-12 0:05 Materiał sponsorowany

O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek. Dla porównania, zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Co roku w czerwcu ZUS waloryzuje kapitał emerytalny ok. 25 mln Polaków, aby zrekompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki na kontach wzrosły o określony procent.

- ZUS zakończył proces waloryzacji rocznych składek emerytalnych, kapitału początkowego i środków na subkoncie. Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury - wyjaśnia prof. Uścińska. - Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy wskaźnik 114,40 proc., dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie – informuje.

Przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł., w wyniku waloryzacji ZUS dopisał prawie 65 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł. w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł.

ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych

i

Autor: Materiały prasowe Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Prof. Uścińska zwraca uwagę, że wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie.

Łącznie o ponad 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł.

ZUS podał, że dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 r.

Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i - co za tym idzie - na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę.

Z informacji z ZUS adresat dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Tak jak w ubiegłym roku ZUS udostępni te dane przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 2020 r., zgodnie z przepisami ZUS nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient.

ZUS logo

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany