Pilne!

Bunt Prigożyna w Rosji. Wywieźli Putina. Szturm zatrzymany, Putin zabrał głos! [RELACJA NA ŻYWO]

Grupa Wagnera rosyjskiego oligarchy Jewgienija Prigożyna podniosła bunt. W sobotę (24 czerwca) najemnicy zajęli budynki w Rostowie nad Donem i Woroneżu. Popołudniu w wielu miejscach słychać było strzały. Do Rosji wkroczyli Czeczeni Ramzana Kadyrowa. Wieczorem poinformowano, że Prigożyn zarządził odwrót. "Nie chce rozlewu krwi". Prawdziwy powód jest inny? Zapraszamy do relacji na żywo.

Na żywo

Bunt Prigożyna! Wagner zajmuje wojskowe obiekty! Potężna eksplozja w Rostowie, słychać strzały

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

22:38

Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn wyjedzie na Białoruś w ramach porozumienia kończącego zbrojny bunt jego najemników przeciwko rosyjskiej armii, a sprawa karna przeciwko niemu będzie umorzona - podała agencja Reutera powołując się na informację Kremla.

22:13

21:48

Putin dziękuje Łukaszence!

21:33

20:57

Jeśli Grupa Wagnera ustępuje, to prawdopodobnie dlatego, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow zostaną zastąpieni przez przedstawicieli lojalnych wobec Jewgienija Prigożyna - oświadczył w sobotę na Twitterze republikański senator Marco Rubio.

19:48

Media: Prigożyn oświadczył, że Grupa Wagnera rozpoczyna odwrót, by uniknąć przelewu krwi

19:43

Reuters: kancelaria Łukaszenki podała, że Prigożyn zgodził się zatrzymać przemarsz najemników Grupy Wagnera przez terytorium Rosji.

18:59

P. Müller: wydarzenia, które mają miejsce na terenie Federacji Rosyjskiej nie zagrażają Polsce.

18:33

Niezależne media: na drogach marszu Grupy Wagnera na Moskwę koparki niszczą nawierzchnię. W obwodzie lipieckim w środkowej Rosji koparki ryją nawierzchnię tras samochodowych, prawdopodobnie by zablokować przejazd kolumn zbuntowanej Grupy Wagnera; przy wjeździe do Moskwy pojawiły się zaimprowizowane punkty kontrolne - informują w sobotę media niezależne.

18:13

Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu: na sobotę wieczór, w BBN, prezydent Andrzej Duda zwołał naradę z udziałem premiera, wicepremiera, szefów resortów oraz służb specjalnych.

17:37

Mer Moskwy zadecydował, że poniedziałek 26 czerwca będzie w stolicy Rosji dniem wolnym od pracy - podał niezależny portal Mediazona. "W celu zminimalizowania zagrożeń podjąłem decyzję (...), że poniedziałek będzie dniem wolnym od pracy, za wyjątkiem organów władz i przedsiębiorstw wymagających nieprzerwanego cyklu pracy, jak również przemysłu obronnego i służb komunalnych" - powiedział Siergiej Sobianin. 

17:11

Moskwa zbroi się i czeka na najazd wagnerowców?

16:57

Ludzie Prigożyna przedarli się przez pierwsze barykady pod Moskwą. W muzeach i centrach handlowych w Moskwie alarmy bombowe!

16:45

16:27

Wiadomo, o której wagnerowcy dotrą do Moskwy! Najemnicy z Grupy Wagnera mogą wjechać do Moskwy w sobotę około godz. 19 czasu lokalnego (godz. 18 w Polsce) - ocenia niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

16:18

"Mamy już dane, że Putin wyjeżdża z Moskwy; wiozą go na Wałdaj" - przekazał Ukraińskiej Prawdzie informator przedstawiony jako wysokiej rangi urzędnik w ukraińskich służbach specjalnych. Wałdaj to luksusowa rezydencja Putina położona w obwodzie nowogrodzkim.

16:01

Wagnerowcy coraz bliżej Moskwy!

15:41

Kolumny najemników z Grupy Wagnera minęły miasto Jelec w obwodzie lipieckim w środkowej Rosji, skąd w linii prostej dzieli je od Moskwy 340 kilometrów - podał niezależny rosyjski portal Mediazona. Według innych źródeł wagnerowcy są we wsi Krasnoje 40 km od Jelca.

15:33

Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował w sobotę, że odbył dyskusje z szefami dyplomacji państw G7 oraz wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa na temat "trwającej sytuacji w Rosji", czyli buntu najemniczej Grupy Wagnera.

15:08

14:52

Co dzieje się z Władimirem Putinem? W mediach pojawiają się sprzeczne informacje. Miał odlecieć z Moskwy do Petersburga - podają agencje prasowe. Tym doniesieniom zaprzeczył jednak Dmitrij Pieskow, rzecznik rosyjskiego dyktatora. Więcej przeczytasz TUTAJ.

14:20

Wydarzenia w Rosji skomentował Biały Dom. – Monitorujemy sytuację i będziemy konsultować się z sojusznikami i partnerami w sprawie tych wydarzeń – poinformował w krótkim komunikacie rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adam Hodge.

14:02

Czeczeńskie oddziały były widziane w drodze do Rostowa. Ramzan Kadyrow ogłosił w sobotę, że pozostaje lojalny wobec Władimira Putina. - Bojownicy Ministerstwa Obrony i Gwardii Rosyjskiej w Czeczeńskiej Republice wyjechali już do stref napięcia. Zrobimy wszystko, aby zachować jedność Rosji i chronić jej państwowość! - zadeklarował Kadyrow. 

13:25

"Wobec Jewgienija Prigożyna wszczęto postępowanie karne. Prokuratura chce postawić mu zarzut wywołania zbrojnego buntu, za co może grozić do 20 lat więzienia" - podała rosyjska agencja informacyjna TASS

13:04

Potężna eksplozja w Rostowie. Wybuch miał nastąpić w pobliżu budynku sztabu Południowego Okręgo Wojskowego. Obiekt pozostawał pod kontrolą Grupy Wagnera.

12:48

W Woroneżu płonie skład paliwa. Śmigłowce sił Federacji Rosyjskiej ostrzeliwują własną infrastrukturę, żeby nie wpadła w ręce Grupy Wagnera. Moment ataku widać na poniższych nagraniach.

12:33

Jewgienij Prigożyn odpowiedział na poranne wystąpienie Władimira Putina. - Prezydent głęboko się myli nazywając nas zdrajcami ojczyzny. Jesteśmy patriotami - stwierdził. Dodał też, że nie poddadzą się bez walki. - Nie chcemy dłużej, żeby nasz kraj żył (pogrążony) w korupcji, kłamstwach i biurokracji. Nikt nie podda się na żądanie ani prezydenta, ani Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), ani nikogo innego - oznajmił Prigożyn, cytowany przez agencję Reuters.

11:59

Do wydarzeń w Rosji odniósł się Prezydent Andrzej Duda. - W związku z sytuacją w Rosji odbyliśmy dziś rano konsultacje z Premierem i MON, a także z Sojusznikami. Przebieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą jest na bieżąco monitorowany - czytamy we wpisie na Twitterze. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że z Prezydentem rozmawiał w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki.

11:49

Gen. Roman Polko dla "SE": Władza na Kremlu się chwieje

11:38

Kolejne doniesienia o walkach w rejonie Woroneża.

11:19

Jak podaje portal Noel Reports, pod Woroneżem słychać strzały. Rosyjskie lotnictwo ma prowadzić też naloty wzdłuż autostrady M04 prowadzącej z okupowanych terenów wschodniej Ukrainy do Woroneża.

11:03

Nad Moskwą od rana pojawiło się mnóstwo prywatnych odrzutowców bez wyznaczonego miejsca docelowego. Niektóre lecą do Turcji. 

10:30

Władimir Putin wygłosił w sobotę rano orędzie. Nazwał zbrojne wystąpienie Prigożyna "zdradą" i "ciosem w plecy dla Rosji i Rosjan". W swoim wystąpieniu nawiązał do rewolucji z 1917 r. i rosyjskiej wojny domowej, która po niej wybuchła. - Nie pozwolimy, żeby to się powtórzyło - zapewnia dyktator.

10:11

Tymczasem zbuntowany oligarcha przebywa w kwaterze Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem i oczekuje tam na przybycie ministra obrony Siegieja Szojgu oraz szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Obaj mieli uciec do Moskwy. 

10:04

"Teraz na Prigożyna wydano na Kremlu wyrok śmierci. On wie, że stawką jest jego życie, dlatego będzie tym bardziej zdeterminowany" - dodaje gen. Polko. Wojskowy zaznacza jednak, że wybuch wojny domowej w Rosji jest mało prawdopodobny.

9:55

"To bardzo dobra wiadomość dla Ukrainy. Teraz jest doskonały moment na rozpoczęcie ataku, bo w Rosji zapanował chaos" - ocenia w rozmowie z "Super Expressem" gen. Roman Polko.

9:42

W sieci pojawiają się kolejne nagrania z Rostowa. Na jednym z nich widać Wagnerowców zajmujących skrzyżowanie. 

9:31

Prigożyn wydał w nocy z piątku na sobotę (23/24 czerwca) oświadczenie. - W tej chwili przekroczyliśmy granice państwowe. Strażnicy graniczni wyszli na spotkanie i uściskali naszych bojowników. Teraz wjeżdżamy do Rostowa. Jednostki ministerstwa obrony, a raczej poborowi, którzy mieli zablokować nam drogę, odsunęli się na bok – twierdzi oligarcha.

9:23

9:20

Media donoszą, że Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna podniosła bunt. Na Twitterze pojawiły się doniesienia, że najemnicy maszerują na Moskwę. Prigożyn wzywa siły Federacji Rosyjskiej do dołączenia do rebelii.

Sonda
Czy w Rosji wybuchła wojna domowa?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany