Chciał być jak Musk i Bezos. Prywatnych lotów w kosmos nie będzie. Koniec firmy Kosmokurs

2021-04-07 14:28 mw
Astronauta
Autor: Mediadrumimages/NASA/PiersBizony

Dyrektor generalny „Kosmokurs”, czyli firmy, która miała wysyłać turystów w kosmiczne podróże, Paweł Puszkin ogłosił zamknięcie firmy. Kosmokurs to pierwszy w Rosji prywatny projekt, który miał się zajmować turystyką kosmiczną. Pierwszy w kraju prywatny kosmodrom zamyka się na dobre z powodu „trudności nie do pokonania” w koordynacji z lokalnymi władzami. Ale nie tylko.

Paweł Puszkin założył prywatną korporację kosmiczną w 2014 roku. Zainspirować miały go sukcesy amerykańskiego miliardera Elona Muska i jego firma SpaceX, a także firma Blue Origin - prywatne przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego założone w 2000 roku przez Jeffa Bezosa, założyciela portalu Amazon.

PRZECZYTAJ Ranking Forbesa. W pandemii WIĘCEJ miliarderów. Na którym miejscu Bezos, Gates i Musk?

Rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roscosmos w 2017 roku zatwierdziła ambitny plan stworzenia Kosmokurs, aby wysłać turystów w kosmos do 2025 roku. Firma pracowała nad stworzeniem prywatnego kosmodromu w regionie Niżny Nowogród. W wywiadzie dla NEWS.ru Paweł Puszkin zdradził jak wyglądał rozwój firmy i z jakimi problemami się spotkał.

Elon Musk najbogatszym człowiekiem świata. Co sam mówi o swoich sukcesach i biznesie?

Kosmokurs miał ambitne plany, ale i kosztowne. Lot w kosmos miał kosztować turystów od 200 tys. do 250 tys. dolarów za spędzenie około pięciu minut w stanie nieważkości. Zakładano, że rocznie takich podróży można odbyć 115 startów na ok. 700 turystów, głównie zagranicznych. - Zanim ogłosiliśmy budowę kosmodromu w Niżnym Nowogrodzie, jeździliśmy po całym Bajkonurze i zdając sobie sprawę, że nie możemy się tam dostać, stworzyliśmy na nowo projekt dla Rosji z obliczeniami wszystkiego: balistyki, dynamiki i innych rzeczy - mówił w wywiadzie dla NEWS.ru. - Znaleźliśmy działkę w regionie Niżnego Nowogrodu, zawarliśmy umowę z administracją. Nasza rakieta według projektu nigdy nawet nie latała poza terytorium kosmodromu, tylko w górę i w dół - tłumaczył.

Państwowa agencja informacyjna RIA Novosti podała, że działalność Kosmokurs zostanie wstrzymana z powodu „trudności nie do pokonania” w koordynacji z lokalnymi władzami w zakresie projektu kosmodromu, a także „niemożności uzyskania przez firmę dokumentów wymaganych przez Ministerstwo Obrony” w celu zaprojektowania suborbitalnej rakiety turystycznej.- Utworzenie pierwszego rosyjskiego prywatnego kosmodromu w rejonie Niżnego Nowogrodu zostało zawieszone z powodu biurokracji - powiedział Puszkin.PRZECZYTAJ Watykan ma problemy finansowe. Papież Franciszek obniża pensje

Roscosmos rozważa teraz zatrudnienie około 50 pracowników Kosmokurs, poinformowała RIA Novosti. - Firma się zamyka. W najlepszym przypadku zespół zostaje przeniesiony do Roscosmosu. Jeśli coś się zmieni, wydarzy się coś wyjątkowego, może wrócimy do projektu - skomentował dla NEWS.ru.

GALERIA Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli inteligentny prysznic. Automat poinformuje nas nawet o tym, że skończył się szampon

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze