Putin

i

Autor: PAP/EPA.

Wojna na Ukrainie

Chiński plan pokojowy. Putin popiera i mówi o końcu wojny

2023-03-21 19:31

Po rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, Putin powiedział, że chińska propozycja rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” mogłaby się stać podstawą do zakończenia walk – przekazała agencja Reutera. Plan Pekinu nie wspomina o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy.

Putin poparł chiński plan pokojowy

Wtorek to drugi dzień wizyty w Moskwie chińskiego prezydenta Xi Jinping. Jest pierwszym zagranicznym przywódcą, jaki spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Po spotkaniu z chińskim przywódcą, Putin poparł chiński plan pokojowy dotyczący zakończenia wojny na Ukrainie. - Wiele spośród propozycji Chin jest spójnych z zabiegami Rosji i mogą być podstawą do pokojowego rozwiązania, ale jak dotąd Kijów i Zachód nie są na to gotowe –stwierdził Putin.

Stanowisko Chin wobec wojny na Ukrainie

Ogłoszone w lutym „stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” wzywa do poszanowania integralności terytorialnej „wszystkich państw”, zawieszenia broni i rozmów pokojowych. Pekin sprzeciwił się jednak „jednostronnym sankcjom”, jak wcześniej określał restrykcje nakładane na Moskwę. Dokument nie zawiera też wzmianki o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy lub oddaniu jej okupowanych terytoriów.

Xi i Putin podpisali w Moskwie wspólne oświadczenie na temat „pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze” – podała chińska agencja prasowa Xinhua. Według niej w kwestii Ukrainy obie strony zgodziły się co do konieczności przestrzegania zasad Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego oraz sprzeciwiły się „szkodzeniu prawowitym interesom bezpieczeństwa” innych krajów. Wyraziły sprzeciw wobec „jednostronnych sankcji”.

Chiny i Rosja podkreśliły, że do rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” potrzebne jest uszanowanie „uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa wszystkich państw”. Wezwały też do „zaprzestania wszelkich działań, które nasilają napięcia i przedłużają wojnę, aby uniknąć dalszej eskalacji i wymknięcia się sytuacji spod kontroli” – podała Xinhua.

Sonda
Czy wierzysz, że Putin zostanie zabity?
Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław BIENIEK
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany