Prawybory w New Hampshire: Wielki triumf Trumpa

2016-02-11 1:00

Zdaje się, że Amerykanie bardzo chcą zmian w Waszyngtonie. Według analityków, świadczy o tym wynik prawyborów w New Hampshire. Wyborcy postawili w nich na „politycznych outsiderów”: na Bernie'go Sandersa oraz Donalda Trumpa, który zdobył ponad połowę głosów więcej aniżeli drugi z republikańskich kandydatów ubiegających się partyjna nominację do wyścigu o fotel w Białym Domu.

Tak naprawdę wyniki w prawyborów w New Hampshire były zgodne z poprzedzającymi je sondażami, w których prowadzili właśnie ci kandydaci. Niemniej – jak zauważają komentatorzy – ogólnie wyniki w obozie Partii Republikańskiej są dość zaskakujące. Według nieoficjalnych jeszcze wyników Donald Trump zdobył 34 procent głosów wyborców zarejestrowanych jako republikanie. Drugi był praktycznie „niewidoczny” w kampanii John Kasich. Głos na niego oddało 16 proc. wyborców. Ted Cruz, który wygrał prawybory w Iowa, teraz zdobył 12 procent głosów, tyle samo co Jeb Bush. Na określanego jako faworyt „elit republikańskich” Marco Rubio zagłosowało zaledwie 10 procent republikańskich wyborców. W obozie Partii Demokratycznej  triumfował obiecujący „polityczną rewolucję” i określający się jako socjalista senator z Vermont Bernie Sanders. Zdobył 59 proc. demokratycznych wyborców. Na Hillary Clinton, która ledwo wygrała w Iowa, zagłosowało 39 proc. wyborców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE