Ptasia grypa

i

Autor: SHUTTERSTOCK Ptasia grypa

Ptasia grypa znów atakuje! "Zabójcza forma wirusa"

2022-02-15 12:00

Czyżby kolejna epidemia?! Amerykańscy hodowcy drobiu alarmują: wirus ptasiej grypy w wyjątkowo zjadliwej formie zaczął gwałtownie się rozprzestrzeniać. Ognisko wirusa ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych pojawiło się w stanie Indiana. USA to największy na świecie producent mięsa drobiowego. Czy ptasia grypa może przenosić się na człowieka? Czym grozi nam epidemia ptasiej grypy?

Pandemia koronawirusa trwa, a tymczasem kolejne wirusy przypominają o swoim istnieniu. Tym razem chodzi o znanego nam już od dawna wirusa ptasiej grypy. Amerykańscy hodowcy drobiu alarmują - wirus ptasiej grypy w wyjątkowo zjadliwej formie znów zaczął gwałtownie się rozprzestrzeniać. Ognisko wirusa w Stanach Zjednoczonych pojawiło się w stanie Indiana na fermie indyków. Jak informuje "New York Post", dostawy mięsa z tej części Ameryki wstrzymały już Chiny, Korea Południowa i Meksyk. Sprawa jest tym bardziej poważna, że USA to największy na świecie producent mięsa drobiowego i drugi eksporter na świecie. Poprzedni wybuch epidemii ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych doprowadził do śmierci 50 milionów ptaków hodowlanych, głównie indyków i kur hodowanych dla jajek na środkowym zachodzie kraju. Czy ptasia grypa może przenosić się na człowieka? Czym grozi nam epidemia ptasiej grypy?

NIE PRZEGAP: Wykryli PIERWSZY przypadek koronawirusa! Przez całą pandemię nie było tam żadnego

NIE PRZEGAP: Oto superjacht Władimira Putina. Co za luksusy!

Sonda
Czy po pandemii koronawirusa wybuchną inne pandemie?

Ptasia grypa ptasiej grypie nierówna. Jak dotąd zidentyfikowano 140 mutacji tego wirusa. Dużą śmiertelność wśród drobiu wywołują szczepy H5 I H7. W przypadku najbardziej zjadliwych odmian śmiertelność wśród ptactwa wynosi niemal sto procent. Najbardziej narażone są indyki i kury. Szybkiemu tworzeniu się nowych i groźnych odmian sprzyja środowisko, w którym duża ilość ptaków nagromadzona jest na niewielkiej powierzchni. Człowiek jak najbardziej może zakazić się wirusem ptasiej grypy, nawet przebywając w odległości do metra od zakażonego ptactwa lub jego odchodów. U ludzi ptasia grypa wywołuje objawy podobne do zwykłej grypy, w ciężkich przypadkach może jednak wywoływać zaburzenia układu oddechowego, w tym zapalenie płuc.

NIE PRZEGAP: Wojna na Ukrainie. "Rosja ma w d... zachodnie sankcje". [RELACJA]

NIE PRZEGAP: Dramat rodzin na Ukrainie! Nie mogą uciec, bo niemowlęta nie mają paszportów

QUIZ. Jedzenie z podtekstem seksualnym - potrawy i produkty, które się kojarzą...

Pytanie 1 z 16
Kuszące i słodkie CYCKI MURZYNKI to:
Ptasia Grypa dziesiątkuje populację łabędzi na zatoce puckiej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki