Władimir Putin

i

Autor: AP Photo Władimir Putin

Wojna na Ukrainie

Putin chce zakończyć wojnę na Ukrainie? Erdogan jest tego pewien

2023-09-19 7:24

Władimir Putin naprawdę chce zakończyć wojnę na Ukrainie? Tak twierdzi prezydent Turcji. Recep Erdogan niedawno był w Rosji, by namawiać rosyjskiego dyktatora do reaktywacji umowy zbożowej, potem spotkał się z nim w Uzbekistanie. Nic nie wskórał, ale jak zapewnia, Putin też popiera koniec działań wojennych. Oczywiście jest pewien haczyk.

Putin chce zakończyć wojnę na Ukrainie? Recep Erdogan twierdzi, że rosyjski dyktator dał mu to do zrozumienia

Wojna na Ukrainie może zakończyć się niebawem? To niestety mało prawdopodobne, ale cień nadziei na pokój ma jednak turecki prezydent Recep Erdogan. Powiedział o tym w przemówieniu 20 września na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, co cytuje m.in. Radio Liberty powołując się na AFP czy Reutersa. Jak stwierdził, w zeszłym tygodniu przeprowadził „bardzo obszerne dyskusje” z prezydentem Rosji podczas szczytu w Uzbekistanie. Putin miał mu wtedy powiedzieć, że popiera zakończenie wojny na Ukrainie. „On naprawdę daje mi do zrozumienia, że chce to zakończyć tak szybko, jak to możliwe. Takie miałem wrażenie, ponieważ obecna sytuacja jest dość problematyczna” - powiedział Recep Erdogan. Jednak dodał, że pokój jego zdaniem musi wiązać się z pewnym ustępstwami wobec Moskwy. "Ukraina musi szczególnie złagodzić swoje podejście, aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją” – ogłosił, jednak na szczęście dodał: „Jeśli na Ukrainie ma zostać zaprowadzony pokój, oczywiście ważny stanie się zwrot najechanej ziemi”. „Wspólnie musimy znaleźć rozsądne, praktyczne rozwiązanie dyplomatyczne, które zapewni obu stronom godne wyjście z kryzysu” – powiedział Erdogan

Zerwanie umowy zbożowej. Rosja blokuje dostawy żywności i niszczy ją

W lipcu Rosja zerwała umowę zbożową, na mocy której statki z ukraińskim zbożem mogły bezpiecznie płynąć przez Morze Czarne. Ogłosiła też, że w razie kontynuowania transportów może uznać takie statki za cele wojskowe. Potem zaczęła ostrzał ukraińskich portów i magazynów ze zbożem. Sytuacja grozi światowym głodem i prezydent Turcji Recep Erdogan postanowił osobiście pojechać do Rosji, by postarać się namówić Putina do ustępstw. Przywódcy Rosji i Turcji spotkali się 4 września w Soczi. Prezydentowi Turcji nie udało się doprowadzić do podpisania żadnego przełomowego porozumienia z rosyjskim dyktatorem, ale twierdzi, że jest pewien postęp i "w krótkim czasie uda nam się osiągnąć rozwiązanie, które spełni oczekiwania".

Sonda
Obawiasz się, że wojna miedzy Rosją a Ukrainą rozszerzy się na inne kraje?

QUIZ. Co znaczą te angielskie słowa? Nie ma wstydu powyżej 7/10!

Pytanie 1 z 10
Słowo "erase" znaczy...
Wybory prezydenckie w Turcji. Recep Erdogan zwyciężył w drugiej turze