Rozdzielili bliźnięta syjamskie połączone mózgiem. Jeden zabieg trwał 33 godziny!

i

Autor: @geminiuntwined/TWITTER (2), grafika RN Lekarze dali chłopcom nowe życie

Sukces lekarzy!

Rozdzielili bliźnięta syjamskie połączone mózgami. Jeden zabieg trwał 33 godziny!

2022-08-01 15:26

Siedem operacji, w tym ostatnia, trwająca 33 godziny, 100 członków personelu, miesiące testowania technik wykorzystujących wirtualną rzeczywistość i wreszcie spektakularny sukces. W Rio de Janeiro przeprowadzono właśnie operację rozdzielenia bliźniaków syjamskich połączonych mózgami. Chłopcy są cali i zdrowi. Po zabiegu leżeli obok siebie i trzymali się za rączki.

To jeden z najbardziej złożonych i skomplikowanych zabiegów, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, dodatkowo wielu chirurgów sądziło, że nie zakończy się powodzeniem ze względu na wiek dzieci: Bernardo i Arthur Lima mają już trzy lata. A jednak! W Rio de Janeiro w Brazylii, po trwającej 33 godziny ostatniej operacji, udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone mózgami - poinformowała w poniedziałek, 1 sierpnia, stacja "Sky News". Zabieg przeprowadzono pod kierunkiem brytyjskiego chirurga dziecięcego Noor ul Owase Jeelani z londyńskiego Great Ormond Street Hospital oraz doktora Gabriela Mufarreja z Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer. W sumie lekarze przeprowadzili siedem zabiegów, a tylko w ostatnim, trwającym w sumie 33 godziny, brało udział ponad 100 członków personelu medycznego. Doktor Jeelani opisał operację jako "niezwykłe osiągnięcie" z punktu widzenia medycyny.

Rozdzielenie bliźniąt syjamskich. "Ważne, że możemy dzielić się wiedzą na całym świecie"

Jednocześnie dodał, że zabieg nie byłby możliwy bez wsparcia organizacji charytatywnej Gemini Untwined, która utrzymuje się z darowizn. "To właśnie poprzez ten proces pracy zespołowej i dzielenia się wiedzą na całym świecie możemy mieć nadzieję na poprawę wyników dla wszystkich dzieci i rodzin, które znalazły się w tej trudnej sytuacji".

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje ukraiński milioner. Zginął z żoną we własnym domu. "Putin zrobił to celowo"

Ciąża mnoga cz. 1

Udana operacja rozdzielenia bliźniaków. Chłopcy czują się dobrze

Brazylijski chirurg, Gabriel Mufarrej, który wraz z doktorem Jeelanim kierował zabiegami, poinformował, że szpital, w którym pracuje, opiekował się chłopcami przez dwa i pół roku, a "chłopcy i ich rodzice stali się częścią szpitalnej rodziny". Maluchy czują się dobrze. Świat obiegło ich zdjęcie tuż po zabiegu, gdy leżą w jednym łóżeczku i śpiąc trzymają się za ręce. 

Bliźnięta syjamskie zrośnięte głowami - bardzo rzadki przypadek

Według danych organizacji Gemini Untwined, na które powołuje się PAP,  bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 60 tysięcy urodzeń, z czego jedynie 5 procent to dzieci połączone głowami. 

 CZYTAJ TAKŻE: Tajemnicza śmierć pięknych sióstr. Przez miesiąc leżały martwe w swoich łóżkach

Sonda
Czy chciałbyś mieć siostrę/brata bliźniaka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki