Setki zarażonych żółtaczką przy komunii

2011-01-04 22:10

Osoba udzielająca komunii świętej brudnymi rękoma zaraziła wiernych Szok w kościele! Setki, a nawet tysiące wiernych mogły zarazić się wirusem zapalenia wątroby typu A w kościele Matki Boskiej z Lourdes w Massapequa na Long Island. Najprawdopodobniej źródłem zarażenia była osoba rozdająca komunię świętą. Departament Zdrowia Nassau County na Long Island nie zgodził się na podanie jej danych, zasłaniając się poszanowaniem dla prywaności. Zaapelowano przy tym do wszystkich osób uczestniczących we mszach świętych w Boże Narodzenie o godzinie 10.30 i 12 w południe, które przystąpiły do komunii świętej, aby zgłosiły się do szczepienia.


Ilu jest chorych?
Do parafii Matki Bożej z Loudres należy 7500 osób, ale nie wiadomo ile z nich uczestniczyło we wspomnianich mszach. Ponieważ Boże Narodzenie to święta rodzinne, być może część osób, które zostały zarażone to przyjezdni.
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A jest nazywane chorobą brudnych rąk, ponieważ zakażenie przenosi się przez ręce nieumyte po wizycie w toalecie. Osoba zarażona może dostać gorączki, odczuwać zmęczenie, mieć słaby apetyt oraz nudności i bóle żołądka. Może też wystąpić zażółcenie skóry oraz gałek ocznych. Objawy te mogą wystąpić w ciągu 28 dni od kontaktu z osobą chorą, ale zdarza się to nawet po 50 dniach. Na szczęście osoby zarażone bardzo rzadko maja poważne komplikacje i najczęściej zdrowieją w ciągu kilku miesięcy. W przeciwieństwie do WZW typu B i C, zapalenie typu A nie pooduje trwałego zniszczenia wątroby.

Winne ręce nie opłatki
Rzecznik diecezji Rockville Centre, na terenie której doszło do zarażenia, tłumaczy że zarazki nie mogły znajdować się w komunikantach, czyli opłatkach.
– To osoba, która udzielała komunii świętej, czyli szafarz, była najprawdopodobniej źródłem infekcji.
Departament Zdrowia zaznacza, że do zarażenia na pewno nie doszło jedynie przez przebywanie z zarażoną osobą w tym samym pomieszczeniu. Dlatego jeśli ktoś był wówczas w kościele, a nie przystępował do komunii, jest wolny od wirusa.

Problem Kościoła
Zarażenie chorobami przy udzielaniu komunii świętej spędza sen z oczu wielu diecezjom. Po Soborze Watykańskim II zezwolono osobom świeckim na udzielanie komunii. Bardzo często praktykuje się też udzielnie komunii pod dwiema postaciami. Picie ze wspólnego kielicha bywa często źródłem rozprzestrzeniania się np. grypy głównie w okresie zimowym.

 

WZW typu A (enterowirus 72) - żółtaczka pokarmowa

- Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi.
Czas wylęgania 2-6 tygodni (średnio 28 dni).

- Wirus namnaża się najpierw w przewodzie pokarmowym, następnie dochodzi do wiremii, po czym dochodzi do zakażenia wątroby i powstania objawów chorobowych. W wyniku tego zakażenia dochodzi do zapalenia wątroby.

- Objawy wywoływane przez wirusa to osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, wstręt do potraw tłustych, czasami gorączka, pod koniec pobolewanie wątroby, żołądka.

- Najważniejszym sposobem zapobiegania rozpowszechnianiu się wirusa jest higiena.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki