Dwie osoby zginęły na górze Hoverla z powodu pioruna

i

Autor: ДСНС України/FACEBOOK Dwie osoby zginęły na górze Hoverla z powodu pioruna

koszmar!

Tragedia w Beskidach Wschodnich. Piorun uderzył w 11-latkę i jej ojca. Nie żyją!

2023-07-07 14:38

Dramat po ukraińskiej stronie Beskidów. Na spacer w góry wybrała się tam 11-latka razem ze swoimi rodzicami. Niestety, po jakimś czasie służby dostały zgłoszenie o dwóch osobach, które zostały porażone piorunem! Gdy ratownicy dotarli na górę Howerla, okazało się, że na ratunek dla nastolatki i jej ojca jest już za późno. Przy ich zwłokach znaleźli jedynie przerażoną i wstrząśniętą matkę.

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek, 6 lipca na górze Howerla, która jest najwyższym szczytem Ukrainy (2061 m n.p.m.). Trzyosobowa rodzina wybrała się na górską wycieczkę akurat wtedy, gdy przez kraj przetoczyły się groźne burze. Niestety, o godzinie 14:53 ukraińskie służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, że na górze Howerla dwie osoby zostały śmiertelnie porażone piorunem. Na miejsce zostali wysłani ratownicy z oddziału poszukiwawczo-ratowniczego "Wróbel" miasta Jeremcze. Na miejscu ratownicy znaleźli dziewczynkę i mężczyznę, którzy nie dawali oznak życia - poinformowali w mediach społecznościowych członkowie Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy.

Przy zwłokach dziewczynki i mężczyzny ratownicy znaleźli przerażoną kobietę - jak się okazało, matkę porażonego dziecka. Przewieziono ją na stację Zaroślak, gdzie udzielono jej pomocy medycznej.

Ważny apel

Służby ratownicze apelują o sprawdzanie alertów burzowych przed planowaną wycieczką w góry. Tamtejsi ratownicy przypomnieli również o stosowaniu się do zasad, którymi należy kierować się podczas załamania pogodowego w górach. - Nie chowaj się pod drzewami i nie kładź na ziemi, a usiądź z lekko pochyloną głową w pozycji embrionalnej. Jeśli jesteście w grupie, nie gromadźcie się - niech każdy znajdzie swoje miejsce ukrycia przed burzą. Do kryjówki należy biec lekko pochylonym - strumień elektronów dociera do najwyższego punktu w okolicy, którym może być ludzka głowa - czytamy. - Musisz natychmiast pozbyć się rzeczy, które masz przy sobie: noży, bransoletek, a nawet zegarków – umieść wszystko w bezpiecznym miejscu z dala od siebie. Podczas burzy nigdy nie dotykaj metalowych konstrukcji i żelaznych słupów elektrycznych, podpór mostów, drucianych ogrodzeń i podobnych metalowych przedmiotów. Nie używaj telefonów komórkowych - dodano.

W galerii zdjęcia z miejsca tragedii

Piorun zabił 17-letniego Maćka z Łodzi. „Czy tak naprawdę był potrzebny już teraz tam na górze?”