Vladimir Putin

i

Autor: AP Photo/Alexander Zemlianichenko Vladimir Putin

Szokująca kwota

Tyle Rosja wydaje dziennie na wojnę na Ukrainie. Łapiemy się za głowy!

2022-11-25 7:01

Rosja za dziewięć miesięcy wydała na wojnę w Ukrainie 82 mld dolarów, około jednej czwartej dochodów swojego zeszłorocznego budżetu, donosi w piątek (25 listopada 2022 r.) ukraińskie wydanie magazynu ekonomicznego Forbes. Przeliczyliśmy, ile to wychodzi dziennie w złotówkach i łapiemy się za głowy Bezsensowna agresja Rosjan trwa od końcówki lutego.

82 miliardy dolarów to około 370 118 890 000,00 złotych. Co to nam mówi? Wyliczyliśmy, że dziennie Putin musi wydać ok. 1 345 886 872,727273 złotych na wojnę na Ukrainie. Jednocześnie przychody Moskwy ze sprzedaży surowców energetycznych spadają z powodu sankcji, a prowadzona przez Kreml wojna staje się coraz droższa - pisze Forbes, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Według wyliczeń gazety, jesienią tego roku rosyjskie wydatki na zbrojenia wzrosły dwukrotnie, wojna kosztuje obecnie Moskwę co najmniej dziesięć miliardów dolarów miesięcznie.

Wojna na Ukrainie. Na co wydaje Rosja?

Wydatki wzrosły ze względu na wzrost liczby żołnierzy po ostatniej mobilizacji, jednak największą pozycję w budżecie armii rosyjskiej, stanowiącą jedną trzecią wszystkich wydatków, jest technika wojskowa i technologia. Najdroższe są rakiety, następnie broń, amunicja i paliwa.

- Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 4 tys. rakiet, a średnia cena jednego rosyjskiego pocisku wynosi trzy miliony dolarów - podaje Forbes. Innymi istotnymi pozycjami rosyjskich wydatków są pensje żołnierzy, a następnie odszkodowania wypłacane rodzinom zabitych żołnierzy i rannym w walce.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w walkach od 24 października do 24 listopada zginęła rekordowa liczba rosyjskich żołnierzy, 17 470. To jeszcze więcej niż w pierwszym miesiącu wojny. Całkowite straty rosyjskie według Ukraińców to ponad 85 000 żołnierzy. Z kolei Moskwa twierdzi rzecz jasna, że jej straty są mniejsze.

Rosja rozpoczęła barbarzyńską inwazję 24 lutego. Mamy zatem 275. dzień wojny za naszą wschodnią granicą. Najważniejsze informacje z okupowanej Ukrainy regularnie podajemy w naszym serwisie.

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Wojna na Ukrainie trwa już pół roku. Barbarzyństwo Kremla nie ustaje