RYZYKOWNY SEKS polskich nastolatek. Seksuolog apeluje!

2020-05-21 16:10 katk
Seks nastolatek
Autor: East News

W jakim wieku zaczynają współżycie polskie nastolatki? Czy pamiętają o zabezpieczeniu? Okazuje się, że polska młodzież swój pierwszy raz odbywa o wiele później niż ich rówieśniczki na świecie. Przerażające są jednak dane dotyczące antykoncepcji wśród nastolatków.

Raport został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Health Behaviour in School-aged Children (HBSC). Zgodnie z tymi danymi polskie nastolatki rozpoczynają współżycie znacznie później niż ich rówieśnicy z pozostałych krajów europejskich. W rankingu stworzonym przez HBSC, który uwzględnia wiek rozpoczęcie inicjacji seksualnej, Polacy znajdują się na przedostatnim miejscu! Zaledwie 13% ankietowanych 15-latków w Polsce ma za sobą swój pierwszy raz. Co z antykoncepcją? Czy młodzi ludzie dbają o swoje bezpieczeństwo i chronią się przed niechcianą ciążą?

Antykoncepcja wśród nastolatków

Spośród badanych 15-latków, którzy już współżyją, zaledwie 57,6% zadeklarowało, że stosowało podczas ostatniego stosunku płciowego prezerwatywę, zaś 17,1% przyznało, że stosuje tabletki antykoncepcyjne. Jak zauważył Krzysztof Wąż i Zbigniew Izdebski, autorzy publikacji "Aktywność seksualna młodzieży 15-letniej" brak antykoncepcji u pozostałych współżyjących nastolatków świadczy o tym, na jak znaczącą skalę polska młodzież podejmuje ryzykowne zachowania seksualne. Autorzy publikacji zaznaczyli także, że wpływ na realizację i wyniki badań mają uwarunkowania religijne i polityczne, które odzwierciedlają się w postawach osób decydujących o ich przebiegu i udziale w nich młodzieży. - Rezultaty badań każą jeszcze raz sformułować postulat realizacji rzetelnej, efektywnej edukacji seksualnej w polskich szkołach - podkreślają.

Najnowsze