To może rzutować na dalsze życie kobiety

Od tej decyzji zależy przyszłość 31-latki z Siecieborzyc. Co postanowi kobieta?

2023-03-12 9:31

31-letnia Urszula z Siecieborzyc, która razem ze swoimi dziećmi została poszkodowana w wyniku wybuchu paczki, musi podjąć ważną decyzję dotyczącą swojej przyszłości. Może od niej zależeć to, czy kobieta wróci do pełnej sprawności, po tym jak lekarze musieli amputować jej prawe przedramię. Druga ręka 31-latki również nie jest w pełni sprawna. Co teraz?

Jaka przyszłość czeka 31-latkę z Siecieborzyc? Musi wybrać, co jest najlepsze dla jej zdrowia

Poszkodowana w wyniku wybuchu paczki w Siecieborzycach 31-letnia Urszula zgłosiła się do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu - informuje "Gazeta Lubuska". Placówka od 2 lat rozwija się dynamicznie w zakresie zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej, mikrochirurgii i i chirurgii ręki, ale to kobieta musi zdecydować, którą z dalszych form leczenia wybierze. 31-latka straciła w wyniku eksplozji prawe przedramię, które zostało amputowane, a dodatkowo jej lewa ręka jest poważnie upośledzona. Teraz musi wybrać, czy powinna postawić na oprotezowanie, co lezy poza kompetencjami szpitala we Wrocławiu i nie jest refundowane przez NFZ, co wiąże się z dużymi kosztami, czy wybrać przeszczep, który z kolei niesie za sobą jeszcze inne ryzyko.

- Jeśli chodzi o nasze możliwości, możemy zaproponować pacjentce przeszczep kończyny od zmarłego dawcy. Ta konkretna pacjentka do takiego zabiegu się kwalifikuje, ale decyzja należy do niej. Przeszczep wiąże się bowiem z dożywotnim przyjmowaniem leków obniżających odporność, w tym sterydów. Zawsze istnieje ryzyko, przewlekłego odrzucania w nieznanej przyszłości. Może dojść do powikłań, także tych związanych z długotrwałym przyjmowaniem leków. Pacjenci po przeszczepach muszą na siebie bardzo uważać, przestrzegać określonych zasad - mówi "Gazecie Lubuskiej" dr n. med. Adam Domanasiewicz, chirurg z placówki we Wrocławiu.

Sonda
Czy uważasz, że w Polsce służba zdrowia działa sprawnie?
Poradnik Zdrowie: Zdrowo odpytani, odc. 18 Infekcje gardła