Poradnik Super Expressu Testament notarialny czy własnoręczny?

2014-02-12 3:00

Który rodzaj testamentu jest ważniejszy? Na to pytanie odpowiada notariusz Monika Strus-Siodłowska z Warszawskiej Izby Notarialnej.

Myślę o sporządzeniu testamentu. Nie wiem jednak, czy powinnam zrobić to u notariusza, czy może wystarczy, że spiszę go własnoręcznie? Bożena z Grodziska Mazowieckiego

l Choć testament notarialny sporządzany jest przez notariusza będącego prawnikiem, a ponadto wykonującego zawód zaufania publicznego, nie ma przez to większej mocy czy wagi niż testament własnoręczny. Obie formy sporządzenia testamentu są równoważne i stanowią taką samą podstawę do stwierdzenia nabycia spadku lub innych dyspozycji na wypadek śmierci.

l Testament notarialny sporządzany jest zazwyczaj po wcześniejszej konsultacji testatora z notariuszem, który jako profesjonalista może doradzić, jak w najpełniejszy i najdokładniejszy sposób testator może wyrazić swoją wolę. Tym bardziej że część pojęć pojawiających się w testamentach własnoręcznych ma inne znaczenie w języku potocznym, a inne w prawniczym.

Zobacz: Kardynał Dziwisz złamał testament Papieża. Notatki Jana Pawła II będą opublikowane SZCZEGÓŁY

l Ponadto zgodnie z przepisami Prawa o notariacie notariusz odmówi dokonania czynności - czyli także sporządzenia testamentu - jeśli będzie miał wątpliwości co do stanu zdrowia, zwłaszcza psychicznego, testatora. Jest to o tyle ważne, że testamenty własnoręczne często są przed sądem podważane - jako nieważne z uwagi na sporządzenie ich przez testatorów działających w stanie nieświadomości czy niepoczytalności, np. spowodowanej chorobą, podeszłym wiekiem lub zażywanymi lekami.

Uwaga! Sporządzenie testamentu z udziałem notariusza daje dużą gwarancję testatorowi, że jego ostatnia wola zostanie w całości wykonana.

Jeśli testator zdecyduje się na sporządzenie testamentu własnoręcznego, musi pamiętać o tym, aby był on w całości napisany własnoręcznie. Czyli nie można np. wydrukować testamentu z komputera i następnie go podpisać. Testament własnoręczny powinien zawierać datę jego sporządzenia oraz podpis testatora - najlepiej imię i nazwisko.

To musisz wiedzieć

Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego testatora - więc np. małżonkowie nie mogą sporządzić jednego, wspólnego testamentu. Ponadto na testamencie może znajdować się tylko podpis testatora - nie należy więc na nim umieszczać podpisów żadnych innych osób, jak np. często pojawiających się "świadków" testamentu. Podpisy innych osób poza sporządzającym testament powodują, że jest on nieważny.

Dyżur eksperta już jutro!

W godzinach 10-12 pod nr. telefonu 22 515-93-13 notariusz Anna Szmigiera-Wyrzykowska z Izby Notarialnej w Warszawie odpowie na pytania Czytelników

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze