Gdzie się wybrać na majówkę

2013-04-23 2:10

Tatry, Pomorze i Mazury to najchętniej wybierane przez Polaków miejsca na wyjazd majówkowy. Tymczasem to niejedyne regiony naszego kraju, które warto zwiedzić. Podpowiadamy, gdzie jeszcze można pojechać na długi weekend.

Zielone Podlasie.

Podlasie słynie z zielonych krajobrazów, uroczych jezior i rzek, czystego powietrza i leśnej zwierzyny. Jak ryby w wodzie będą się tutaj czuć nie tylko miłośnicy ekologii i błogiego lenistwa, lecz także amatorzy wycieczek. Warto wybrać się do Supraśla otoczonego Puszczą Knyszyńską, gdzie kręcono polski film "U Pana Boga w ogródku", czy do Białowieży, znanej z pokazowego rezerwatu zwierząt i skansenu. Nie wolno pominąć Hajnówki, która ze względu na swoje położenie, zwana jest Bramą Puszczy Białowieskiej.

Główną atrakcją Hajnówki jest podróż kolejką wąskotorową. Trasa ma 11 kilometrów, a na koniec wycieczki można zrelaksować się w Parku Wodnym.

Ziemia Lubuska.

Ziemię lubuską najlepiej przemierzać na rowerze lub w kajaku. Z takiej perspektywy spokojnie można podziwiać polodowcowe wąwozy, jeziora, rzeki i leśne zwierzęta. W województwie nie brakuje profesjonalnych ścieżek i szlaków rowerowych. Wiele atrakcji znajdą tu również miłośnicy militariów, którzy odwiedzą Międzyrzecki Rejon Umocniony. Na brak stadnin i szkółek jeździeckich nie będą narzekać amatorzy jazdy konn ej. A gdy tylko pogoda spłata figla, warto odwiedzić kilka miast (np. Zieloną Górę ze słynnymi winnicami, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn nad Odrą).

Z Lubuskiego szybko można się dostać do Niemiec (przejścia w Świecku, Słubicach i Kostrzynie).

Góry Świętokrzyskie.

Najstarsze góry w Polsce to idealne miejsce do wypoczynku dla osób preferujących długie wędrówki po wzniesieniach. Warto zdobyć Łysicę (612 m n.p.m.), u której podnóża znajduje się źródełko Świętego Franciszka. Woda w nim nigdy nie zamarza. Dawniej wierzono nawet, że ma uzdrawiającą moc. Na Świętym Krzyżu (595 m n.p.m.) znajduje się klasztor benedyktynów. Wędrując po Górach Świętokrzyskich, warto zajrzeć do jaskini Raj, która powstała 360 milionów lat temu. Jej korytarze wydrążone w wapiennych skałach to pozostałości po płytkim morzu. Przynajmniej na dwa dni warto zatrzymać się w Chęcinach, gdzie można zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku królewskiego.

Atrakcją dla dzieci będzie wizyta w parku dinozaurów w Bałtowie. Miłośnicy serialu "Ojciec Mateusz" powinni zaś odwiedzić Sandomierz z uroczą Starówką.

Pojezierze Drawskie.

To urocza część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Największa atrakcją tego regionu są jeziora, m.in. jezioro Drawsko, które jest drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce. Region ten słynie też z turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Północna i środkowa część ze względu na swoje położenie wśród wzgórz morenowych często określana jest mianem "Szwajcarii Połczyńskiej". W miejscowościach tam zlokalizowanych można podziwiać zabytkowe budowle sakralne, pałace z parkami i stare cmentarze.

Najbardziej znanym miastem w tym regionie jest Połczyn-Zdrój. W mieście, znajdującym się w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego, funkcjonuje uzdrowisko. Znajdują się tam również udokumentowane złoża naturalnych surowców: torfu leczniczego (borowiny) i wód leczniczych.

Kraków

Kto raz przyjedzie do Krakowa, będzie tu wracał. Nie sposób nawet podczas długiego weekendu odwiedzić wszystkie magiczne miejsca tego miasta. Prosto z dworca warto skierować się w lewo, by po kilkunastu minutach marszu znaleźć się na Starym Rynku, pod Sukiennicami i kościołem Mariackim. Rynek jest częścią "Drogi Królewskiej" prowadzącej na Wawel, wzdłuż której znajdują się najważniejsze zabytki Krakowa. Można wsiąść do romantycznej dorożki zaprzęgniętej w dwa konie i powożonej przez wozaka w liberii, i zafundować sobie wycieczkę tym traktem. Na zwiedzanie Wawelu trzeba poświęcić pół dnia. A potem w tej części Kazimierza (historyczna żydowska dzielnica) zjeść pyszny obiad w którejś z restauracji serwujących kuchnię żydowską. Kto woli spędzić czas bliżej natury, ma w Krakowie do dyspozycji około 40 parków i pięć rezerwatów przyrody.

Katowice

Chociaż miasto kojarzy się z przemysłem ciężkim i węglem, prawie połowę jego powierzchni zajmują parki i lasy. Kto chce odpocząć od zgiełku, może odwiedzić któryś z dwóch rezerwatów przyrody - Las Murckowski lub Ochojec. Albo zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Źródła Kłodnicy". W mieście znajduje się 35 okazów drzew uznanych z pomniki przyrody. Kto woli parki, ma do wyboru aż 12, w tym największy Katowicki Park Leśny. Warto też skorzystać z atrakcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Rekreacji. Zwolennicy wypoczynku nad wodą mają do dyspozycji dwie duże rzeki, Rawę i Kłodnicę, które przepływają przez miasto. Miłośnicy zabytków mogą odwiedzić kościółek św. Michała Archanioła z XVI w., kościół Mariacki, katedrę Chrystusa Króla (największą w Polsce) oraz dwa pałace: Goldsteinów i w Załężu. Obowiązkowo trzeba wstąpić do katowickiego Spodka, gdzie przez cały rok odbywają się imprezy estradowe i sportowe. Warto też zobaczyć wieżę spadochronową, jedyną istniejącą w Polsce.

Zobacz takżę NAJLEPSZE OFERTY na MAJÓWKĘ > POLTRIP.PL >>>

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki