Porady
SUPER EXPRESS.pl porady miejsca kultu Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary, Bardo Śląskie - przewodnik, co warto zobaczyć

Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary, Bardo Śląskie - przewodnik, co warto zobaczyć

17.03.2010, godz. 09:55
Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary
foto: Brak agencji
Cudowna figura Matki Bożej od prawie tysiąca lat wysłuchuje modlitw pielgrzymów, zawierzających jej swoje zdrowie. Według legendy pobożnemu młodzieńcowi objawiła się Maryja. Przekazała mu wtedy swój wizerunek i nakazała, aby właśnie w tym miejscu czcić ją w wyjątkowy sposób. Cudowna figura została umieszczona w pierwszej połowie XII wieku w kaplicy zakonnej.

 Wkrótce zaczęli tu licznie przybywać pątnicy, a budynek okazał się za mały. Około 1315 r. Mikołaj I, opat z Kamieńca, wybudował mały kościół i w nim umieścił słynącą z łask figurę. Nazwano go "czeskim", ponieważ jego budowę wspierał czeski rycerz, którego cudownie uzdrowił bardowski wizerunek Matki Bożej.

Na początku XV w. świątynię rozbudowano, jednak wkrótce została podpalona przez husytów, a 100 lat później, w 1525 r., po raz kolejny strawił ją pożar. Obecny barokowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. XVIII-wieczny ołtarz wieńczy cudowna, drewniana figura. Ma prawie pół metra wysokości i jest najstarszą, romańską rzeźbą na Dolnym Śląsku. Zdobiona jest siedmioma tajemniczymi rzędami liter. Ich znaczenia nie udało się rozszyfrować do dziś. Do 1900 r. sanktuarium opiekowali się cystersi, po nich zespół przejęli bracia redemptoryści.

WARTO ZOBACZYĆ:

Muzeum Sztuki Sakralnej znajduje się w głównym skrzydle klasztoru redemptorystów. Mieści się w nim ponad tysiąc eksponatów: zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Przeważają dzieła z okresu baroku. Cennym zabytkiem są argentaria kościelne, a wśród nich monstrancja ze złoconego srebra, pochodząca z 1674 r.

Górę Bardzką, zwaną Kalwarią, która wznosi się ponad miasteczkiem, po prawej stronie Nysy. Tu również objawiła się Matka Boża. Pozostawiła po sobie na skale ślady dłoni i stóp. W miejscu objawień na początku XVII w. postawiono kamienną kaplicę. Niestety, cudowna skała nie dotrwała dzisiejszych czasów. Do kaplicy prowadzi droga kalwaryjska, która wiedzie wzdłuż potoku. Murowane stacje Drogi Krzyżowej powstały w latach 1833-1839. Pomiędzy nimi znajdują się kaplice Matki Bożej Bolesnej ze scenami m.in. ucieczki do Egiptu czy śmierci Jezusa na Krzyżu.

Wzgórze Różańcowe, leżące na północny wschód od kościoła. Na początku XX w. powstała tu trasa różańcowa z kaplicami. Do dziś wybudowano 17 budyneczków, brakuje jeszcze trzech. Każ-dy utrzymany jest w innym stylu (neoromańskim, neogotyckim albo neobarokowym), a w ich wnętrzach są drewniane figury naturalnej wielkości.

Studzienkę Maryi, z której wytryskuje cudowne źródełko, znane od 300 lat. Woda z niego ma właściwości lecznicze. Jego obudowa ma postać murowanego domku. Studzienka mieści się w połowie drogi do Górskiej Kaplicy.

JAK DOJECHAĆ DO SANKTUARIUM:

Najprościej możesz się dostać do Barda Śląskiego z Wrocławia. Weź stamtąd pociąg, jadący w kierunku Kłodzka, Bystrzycy i Międzylesia. Wysiądź na stacji Bardo Śląskie, z której trzeba kierować się ulicą Kolejową do mostu i dalej kilkaset metrów ulicą Główną. Z Wrocławia do Barda jeżdżą też bezpośrednio autobusy PKS, kierujące na Kłodzko. Przystanek mieści się tuż obok sanktuarium.

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ:

Dom Pielgrzyma w Klasztorze Redemptorystów (55 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych). Recepcja przyjmuje zgłoszenia telefoniczne lub listowne, tel. 74 817-14-21, adres: Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej, plac Wolności 5, 57-256 Bardo Śląskie

Noclegi w "Oficynie" (15 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych), ul. Główna 31, tel. 693-552-808

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: