Doktor kondom

i

Autor: Shutterstock

Jak się zabezpieczać, żeby nie zajść w ciążę?

2015-07-22 16:30

Lato to pora roku, w której często pojawia się "wakacyjny romans". Na wczasach o wiele łatwiej jest poderwać kogoś, a potem niezobowiązująco zabawić się. Należy jednak pamiętać o konsekwencjach swoich czynów. Jak zabezpieczać się przed niechcianą ciąża? Oto 5 najpopularniejszych sposobów!

Seks to wielka przyjemność, jednak jak to w życiu bywa, wszystko co przyjemne może mieć nieprzyjemne konsekwencje! Ciąża i posiadanie dziecka to największe szczęście w życiu człowieka, ale tylko kiedy potomek jest planowany. Żeby dziecko nie było niechciane należy stosować antykoncepcję, której rodzajów jest cały szereg.

1. Tabletki antykoncepcyjne

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych form antykoncepcji, są tak zwane tabletki antykoncepcyjne, które mogą przeciwdziałać ciąży nawet z 99% skutecznością. Są przy tym łatwe i wygodne w użyciu. Wystarczy brać je codziennie o stałej porze. Tabletki zawierają hormony, które hamują owulację, dzięki czemu nie może dojść do zapłodnienia. Istniej jednak szereg skutków ubocznych, które środki antykoncepcyjne powodują. Należy też uważać na substancje, które obniżają skuteczność ochrony, np. antybiotyki, czy... dziurawiec zwyczajny. Przed skorzystaniem z tabletek należy zasięgnąć porady ginekologa, gdyż stosowanie ich bez wiedzy lekarza może się niebezpiecznie skończyć!

2. Prezerwatywy

To drugi najbardziej sprawdzony sposób uchronienia się przed niechcianą ciążą. Kondom ma podobną skuteczność, co tabletki, jednak ryzyko zajścia w ciążę jest o wiele większe, gdyż prezerwatywa może się zsunąć w trakcie stosunku lub pęknąć. Problemem może być też niewłaściwe założenie prezerwatywy. Niema jednak co ukrywać, że nie jest to najwygodniejszy sposób antykoncepcji. Należy również pamiętać, że kondom powinien znajdować się na członku, przed jakąkolwiek penetracją. Plemniki zawarte są bowiem nie tylko w nasieniu, ale również w śluzie zwanym preejakulatem. Należy zwracać uwagę, na datę ważności prezerwatyw!

3. Spirale domaciczne

Najskuteczniejszą metodą uchronienia się przed niechcianą ciążą, jest spirala domaciczna, gdyż po ulokowaniu jej w macicy, partnerzy nie muszą się już niczym martwić. Choć nazywana spiralą, ma kształt litery "T" i jest nie większa niż kilka centymetrów. Spirala zakłóca ruch plemników, przez co te, nie są wstanie dotrzeć do komórki jajowej. Nie znaczy to jednak, że ten sposób jest niezawodny. Spirala może być niewłaściwie założona, co doprowadzić może do jej wypadnięcia. Z tego powodu należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, czy wkładka nadal znajduje się w środku.

4.Kalendarzyk

Kalendarzyk inaczej zwany naturalną formą antykoncepcji polega na unikaniu zbliżeń w dni płodne kobiety, czyli podczas owulacji. Tego typu antykoncepcja wymaga jednak wzięcia na barki wielkiej odpowiedzialności i wykazania się sumiennością. Należy bezwzględnie sprawdzać oznaki płodności, poprzez codzienne mierzenie temperatury i analizowanie śluzu szyjkowego. Metoda ta nie sprawdza się jednak u kobiet, u których miesiączkowanie jest nieregularne. Kalendarzyk ma 75% skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży.

5. Stosunek przerywany

Choć jest powszechnie stosowany, nie jest zbyt skuteczna metodą. Jedna na pięć kobiet stosujących tę formę antykoncepcji, zachodzi w ciążę. Popularność tego rodzaju stosunku, związana jest z mitem, według którego plemniki znajdują się wyłącznie w nasieniu, a do zapłodnienia może dojść tylko podczas wytrysku. Tak naprawdę, plemniki występują również w preejakulacie.

Istnieją również inne metody, na przykład pierścień antykoncepcyjny, czy też zastrzyk antykoncepcyjny. Pierwszy można opisać jako połączenie trzech pierwszych metod. Pierścień działa za pomocą hormonów, wkłada się go do pochwy, oraz należy pamiętać o jego regularnym wkładaniu i wyjmowaniu w odpowiednim czasie. Zastrzyk jest równie skuteczny, co spiralka, jednak stosowanie go, może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Najważniejsze, żeby podchodzić do seksu z głową!

Zobacz: Seks na łonie natury. Planować czy iść na żywioł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki