Zarób w wakacje za granicą

2011-06-29 4:00

Myślisz o tym, by w wakacje dorobić za granicą? W niektórych zawodach możesz dostać miesięcznie nawet 3,5 tys. euro (ok. 14 tys. zł). Nic dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba Polaków pracujących sezonowo w zachodniej Europie. Sprzyja temu otwarcie rynków pracy. Obecnie bez specjalnych zezwoleń można pracować właściwie w każdym państwie Unii oraz w części krajów, które ściśle z nią współpracują (np. w Norwegii).

Praca za granicą czeka nie tylko w wakacje. Na niektóre zajęcia sezon trwa nawet do końca października. W całej Europie poszukiwani są pracownicy budowlani i rolni (zwłaszcza do zbiorów owoców i warzyw), a także sprzątaczki i opiekunowie osób starszych. Latem sporo wakatów jest też w gastronomii (kelner, barman, praca w kuchni) i hotelach (pokojówka, sprzątaczka).

Kamila Kania (21 l.), studentka z Olsztyna: Jadę zarobić do Niemiec

- Będę pracować jako opiekunka do końca września. Liczę, że uda mi się zaoszczędzić co najmniej 2 tys. euro, a to wystarczy na moje studenckie utrzymanie w Polsce na kilka miesięcy. Skorzystałam ze sprawdzonego pośrednictwa pracy. Załatwiłam wszystkie formalności i nie jadę w ciemno. Praca czeka na mnie od 1 lipca.

Niemcy Lipiec:

praca przy zbiorach ogórków i pomidorów: Badenia-Wirtembergia (okolice Mannheim), Nadrenia-Palatynat (okolice Mainz), Hesja (okolice Darmstadt), Nadrenia-Westfalia; sałaty: Bawaria (okolice Landshut), Dolna Saksonia (okolice Freiburga); wiśni: rejon Havelland (okolice Berlina), Niederelbe (okolice Hamburga). Również praca w gastronomii i hotelach, budownictwie, przy montażu i produkcji w fabrykach: większe miasta w zachodnich Niemczech, Berlin, kurorty nad Bałtykiem i Morzem Północnym (np. Lubeka, wyspa Rugia, wyspa Sylt na Morzu Północnym) oraz w Alpach (Bawaria).

Sierpień:

praca przy zbiorach kapusty: Badenia-Wirtembergia (okolice Mannheim), Nadrenia-Palatynat (okolice Mainz), Hesja (okolice Darmstadt); śliwek, jabłek, gruszek: rejon Havelland (okolice Berlina), Niederelbe (okolice Hamburga); chmielu: rejon Hallertau (południowa Bawaria), Tettnang (przy granicy ze Szwajcarią, w okolicy Jeziora Bodeńskiego), Turyngia. Również praca w gastronomii i hotelach, budownictwie, przy montażu i produkcji w fabrykach.

Wrzesień:

prace w winnicach: południowo-zachodnie landy, zwłaszcza region Rheinhessen i Rheinpfalz (na południe od Moguncji) oraz Baden-Baden (Badenia-Wirtembergia); praca przy zbiorach jabłek: rejon Havelland (okolice Berlina), Niederelbe (okolice Hamburga); praca w budownictwie, przy montażu i produkcji w fabrykach.

Ile zarobisz

Na najwyższe zarobki możesz liczyć w pracy przy montażu i produkcji - ok. 1,6-3,5 tys. euro (ok. 7,2-14 tys. zł miesięcznie). Na budowie zapłacą ci nieco mniej, bo ok. 1,3-2,1 tys. euro (ok. 5,2-8,4 tys. zł). Pracownik wykwalifikowany może liczyć na ok. 2,1-2,5 tys. euro (ok. 8,4-10 tys. zł). W ogrodnictwie najczęściej płaci się według systemu akordowego, czyli pieniądze dostaniesz za to, ile zbierzesz. Możesz zarobić ok. 800-1,9 tys. euro miesięcznie (ok. 3,2-7,6 tys. zł).

Holandia Lipiec:

praca przy zbiorach truskawek: wszędzie, ziemniaków: południowy zachód, południowy wschód (okolice Eindhoven, Venlo) i północ kraju (okolice Groningen); kalafiorów: północ, kwiatów z pól: północ i południowy wschód (okolice Eindhoven, Venlo), a także praca przy cebulkach kwiatowych: północ i południe kraju; w fabrykach i magazynach: wszędzie, zwłaszcza w miejscowościach położonych okolicy dużych plantacji oraz na campingach (sprzątanie) i budowach: większe miasta.

Sierpień:

praca przy zbiorach kapusty, kalafiorów, brokułów: północ kraju, zwłaszcza okolice Groningen, Lelystad, Veendam; śliwek, borówki amerykańskiej: północ i południowy wschód kraju; kwiatów z pól: północ i południowy wschód (okolice Eindhoven, Venlo), a także praca przy cebulkach kwiatowych: północ i południe kraju; w fabrykach i magazynach: wszędzie, zwłaszcza w miejscowościach położonych w okolicy dużych plantacji oraz na campingach (sprzątanie) i budowach: większe miasta.

Wrzesień:

praca przy zbiorach kapusty, brokułów: północ kraju, zwłaszcza okolice Groningen, Lelystad, Veendam; jabłek, gruszek, śliwek: północ i południowy wschód kraju; kwiatów z pól: północ i południowy wschód (okolice Eindhoven, Venlo), a także praca w fabrykach i magazynach: wszędzie, zwłaszcza w miejscowościach położonych w okolicy dużych plantacji oraz na budowach: większe miasta.

Ile zarobisz

Minimalne wynagrodzenie wynosi ok. 1-1,5 tys. euro (ok. 4-6 tys. zł) i zależy od wieku. Na budowie zarobisz 2,5-3,8 tys. euro (ok. 10-15,2 tys. zł), w fabryce i na campingach ok. 1-1,8 tys. euro (4-7,2 tys. zł). W sadownictwie i ogrodnictwie najczęściej płaci się według systemu akordowego, czyli pieniądze dostaniesz za to, ile zbierzesz. Możesz zarobić ok. 1-2,5 tys. euro miesięcznie (ok. 4-11,2 tys. zł).

Szwecja Lipiec:

praca przy zbiorach truskawek: południe kraju (region Skĺne, Blekinge, Kalmar i Halland); runa leśnego (moroszki), a także praca w lesie (m.in. sadzenie, usuwanie połamanych gałęzi) oraz w szkółkach leśnych: przede wszystkim środkowa Szwecja i północ kraju (region Vasterbotten, okolice Gällivare, Jokkmokk, Dorotea, Sorsele) oraz wszędzie tam, gdzie są lasy, bagna i tereny podmokłe, obok których znajdują się skupy runa leśnego (Bär köpes).

Sierpień:

praca przy zbiorach runa leśnego (jagoda i borówka), praca w lesie (m.in. sadzenie, usuwanie połamanych gałęzi): środkowa Szwecja (region Dalarna, okolice Gesunda) oraz północ kraju (region Vasterbotten, okolice Norsjo) oraz wszędzie, gdzie są lasy i zalesione stoki, obok których znajdują się skupy runa leśnego (Bär köpes).

Wrzesień:

praca przy zbiorach runa leśnego (borówka), praca w lesie (m.in. sadzenie, usuwanie połamanych gałęzi): środkowa Szwecja (region Dalarna) oraz północ kraju (region Vasterbotten, okolice Norsjo, Gesunda) oraz wszędzie, gdzie są lasy, obok których znajdują się skupy runa leśnego (Bär köpes).

Ile zarobisz

Przy zbiorach truskawek stosuje się system akordowy, za skrzynkę owoców dostaniesz ok. 30-40 koron szwedzkich (13-17 zł). W skupach za kilogram moroszki dostaniesz ok. 40-90 SEK (17-39 zł), cena zależy od urodzaju i regionu. Za kilogram jagód płacą ok. 8-15 SEK (3,4-6,4 zł), a borówek 6-10 SEK (2,5-4,3 zł). W szkółkach leśnych i lasach zarobisz ok. 12-20 tys. SEK (5,2-8,6 tys. zł), płaca zależy od liczby przepracowanych godzin.

norwegia Lipiec, sierpień:

praca przy zbiorach truskawek, praca na campingach (przede wszystkim sprzątanie): południowo-wschodnia Norwegia (region Rogoland), okolice Lier, Drammen (region Buskerud), Egge (region Nord-Trondelag), Moss (region Ostfold) i Hamar (region Hedmark); odnawianie domów: wszędzie.

Wrzesień:

wycinanie kapusty, kalafiorów, brokułów: region Rogoland, Oppland, Hedmark.

Ile zarobisz

Stawka minimalna dla pracownika sezonowego wynosi minimum około 100 NOK (koron norweskich), czyli ok. 50 zł za godzinę pracy. Często też przy zbiorach truskawek pracuje się w systemie akordowym, za 1 kilogram truskawek dostaniesz około 8-12 NOK (ok. 4-6 zł). Przy remoncie budynków możesz zarobić około 115 NOK (ok. 58 zł) za godzinę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki