Ziemia ma kształt ZIEMNIAKA - to nie kula ani elipsoida, to NIEREGULARNA BRYŁA

2011-04-04 18:04

Jaki kształt ma kula ziemska? W szkole uczymy się, że jest to kula. Najnowsze pomiary Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazują jednak, że Ziemia wygląda raczej jak ziemniak. Ta nieregularna bryła nosi nazwę geoidy. Widać na niej, że Europa i Arktyka stanowią wyraźne wybrzuszenie, podczas gdy część Atlantyku i zachodniej wybrzeże Ameryk leży w zagłębieniu.

W szkole uczymy się, że Ziemia ma kształt idealnej kuli. Sugerują to zresztą globusy, które stoją w każdym gabinecie geograficznym.

Najnowsze pomiary Europejskiej Agencji pokazują, że Ziemia jest w rzeczywistości mocno nieregularną bryłą - geoidą. Nasz glob przypomina raczej ziemniaka niż kulę lub elipsoidę (spłaszczoną kulę).

Patrz też: KSIĘŻYC wywołał trzęsienie ziemi w Japonii 11.03.2011? Naukowcy: niemożliwe

Poznanie kształtu Ziemi jest kluczowe do badań nad prądami oceanicznymi i występowaniem zjawisk atmosferycznych. Na przedstawionym poniżej filmie widać, jak bardzo nieregularny jest nasz glob. Należy jednak pamiętać, że kształt jest przesadzony - najbardziej intensywną żółcią i błękitem oznaczono wzniesienia i obniżenia +100 i -100 metrów od idealnej geoidy.

Co jest nisko, co wysoko

Pomiary agencji ESA pokazują, że Europa, północna Afryka, Nowa Zelandia i północna Australia znajdują się na wybrzuszeniach. Dla odmiany Atlantyk, Ameryka Północna, spora część Pacyfiku są w obniżeniach. Największe włębienie znajduje się na południowym krańcu Indii i Oceanie Indyjskim, największe wybrzuszenie - w Arktyce.

ZOBACZ WIDEO:

Najnowsze