WALORYZACJA EMERYTUR 2013: Rekompensata podwyższy twoją emeryturę

2013-01-09 17:49

Prawo do uzyskania rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. (art. 32 i 33 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS).

Przy ustalaniu 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą zostać uwzględnione jedynie okresy, w których praca ta była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie zostaną natomiast zaliczone okresy niewykonywania pracy, za które wypłacono wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa po dniu 14.11.1991 r. Rekompensata nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do emerytury pomostowej albo do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Wyższy kapitał

Rekompensatę otrzymają osoby, które straciły prawo do wcześniejszej emerytury, mimo że przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Pieniądze te zostaną dopisane do kapitału początkowego.

Wysokość rekompensaty zależy m.in. od:

wysokości kapitału początkowego,

udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych,

wysokości zgromadzonych składek na twoim indywidualnym koncie (są co roku waloryzowane),

stażu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,

obniżonego wieku emerytalnego określonego dla danego rodzaju pracy,

wieku osoby ubiegającej się o rekompensatę (na dzień 31 grudnia 2008 r).

Złóż wniosek

Aby ZUS wyliczył rekompensatę, na wniosku o emeryturę trzeba zaznaczyć punkt "wraz z rekompensatą". Do wniosku trzeba dołączyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wystawione przez pracodawcę. Na wystawionym świadectwie pracodawca musi dokładnie określić, jaki rodzaj pracy wykonywałeś oraz przez jaki okres pracowałeś na tym stanowisku i w jakim wymiarze.

Straciłem swoją szansę - Józef Drozdowicz z Juchnowca Górnego (woj. podlaskie):

- Na emeryturę przeszedłem po 44 latach pracy i otrzymuję nieco ponad 1500 zł świadczenia. Nie miałem wtedy pojęcia, że mogłaby mi przysługiwać emerytura pomostowa. Teraz słyszałem, że niektórym osobom, którym nie przyznano pomostówki, należy się rekompensata. Ale dla mnie jest już za późno.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze