SUPER EXPRESS.pl twoje pieniądze poradnik se Wszystko o karcie debetowej

Wszystko o karcie debetowej

26.04.2010, godz. 02:00
Karta kredytowa
foto: Brak agencji
Karta debetowa to karta płatnicza, którą można regulować rachunki w sklepie, wypłacać pieniądze z bankomatu, a czasem też płacić przez Internet. Wydawana jest do każdego rachunku bankowego.

Elektroniczne karty debetowe to najczęściej wydawane karty do kont osobistych w Polsce. Kart elektronicznych (Visa Electron i Maestro) możesz używać w sklepach i punktach usługowych wyposażonych w tzw. terminale (urządzenie, do którego wprowadza się PIN). Za pomocą terminala następuje połączenie z bankiem, potem weryfikacja (czy posiadasz odpowiednie środki i czy karta nie jest zablokowana itd.), następnie blokowana jest kwota, którą właśnie zapłaciłeś.

Klasyczne karty debetowe (VISA, Eurocard/MasterCard) możesz regulować rachunki w miejscach wyposażonych zarówno w terminale elektroniczne, jak i ręczne (imprintery) - spotykamy je np. w taksówkach. Przy tej ostatniej formie bezgotówkowej płatności nie jest wymagane wprowadzenie numeru PIN. Nie ma więc weryfikacji transakcji przez bank. Czas rozliczenia transakcji w tym przypadku jest znacznie dłuższy. A to oznacza, że sami powinniśmy kontrolować wydatki, bo zbyt częste przekraczanie salda może spowodować zablokowanie karty.

Karty różnią się od siebie tym, że elektroniczne mają nadruk (numer rachunku, imię i nazwisko oraz datę ważności), natomiast na klasycznych debetowych dane te są wytłoczone.

Jaką kartę wybrać

Decydując się na założenie konta osobistego i tym samym otrzymanie karty, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania znajduje się bankomat, z którego w każdej chwili będziemy mogli pobrać gotówkę i jak wysoką prowizję zapłacimy za wypłacanie pieniędzy z bankomatów należących do innych banków niż ten, w którym założyliśmy rachunek.

Wygodniejsze niż gotówka

Teraz kartą debetową możesz płacić za zakupy właściwie wszędzie. Warto jednak pamiętać, że niektóre sklepy ustalają sobie minimalną stawkę, od której możesz płacić kartą. Dlatego jeśli planujesz niewielkie zakupy, lepiej miej przy sobie gotówkę.

Problemy z dokonaniem transakcji mogą pojawić się podczas płacenia przez Internet. W sieci preferuje się karty kredytowe lub płatnicze, ale te z wypukłym numerem i nazwiskiem (klasyczne karty debetowe). Płacenie zwykłą kartą elektroniczną jest niemożliwe, ponieważ nie ma jak przeprowadzić autoryzacji (brak terminala).

Wszystko o debecie

Debet to wysokość środków, które możesz pożyczyć, gdy skończą ci się pieniądze. O wysokości przyznanego debetu decyduje bank. Korzystając z debetu, pamiętaj, że jest to pewnego rodzaju pożyczka, którą wkrótce trzeba będzie spłacić. Gdy tylko na twoje konto wpłyną środki, debet automatycznie się uzupełni i tym samymw pierwszej kolejności spłacisz swoje zadłużenie.

Płacimy kartą

Karta debetowa to karta przypisana do naszego rachunku bankowego. Płacimy nią niemal codziennie. Maksymalna wartość transakcji nie może przekroczyć kwoty dostępnych środków na koncie, chyba że podpiszemy z bankiem umowę o tzw. limit debetowy lub o linię kredytową.

Marcin Mróz, ekspert ds. kredytów gotówkowych Murator Finanse

autor: Justyna Smolińska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: