WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Alergia - co pyli? [KALENDARZ PYLEŃ 2017]

Alergia - co pyli? [KALENDARZ PYLEŃ 2017]

11.04.2017, godz. 12:16
Alergia - jak się bronić przed pyłkami?
Alergia - jak się bronić przed pyłkami? foto: Archiwum

Alergia. Co pyli w kwietniu? Sprawdźcie nasz kalendarz pyleń 2017. Wiosna i lato to naprawdę uciążliwy okres dla alergików. Właśnie wtedy odnotowuje się najwyższe stężenie pyłków roślin, a osoby uczulone zmagają się z katarem, kaszlem i łzawiącymi oczami.

Co pyli w kwietniu? To okres pylenia brzozy.  Zwykle w zachodniej i centralnej Polsce pylenie brzozy rozpoczyna się w drugim tygodniu kwietnia, a kończy w pierwszych dniach maja. W kwietniu pyli też intensywnie topola, grab, jesion, wierzba, zaś w trzeciej dekadzie pylenie rozpoczynają dęby. W powietrzu pojawiają się też w niskim stężeniu zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria.

Co pyli w maju? Maj to główny okres pylenia dębów oraz buk. Wtedy dominują też ziarna pyłku drzew iglastych: sosny i świerku. W maju pylą rośliny zielne: trawy, babka, pokrzywa czy szczaw.

Co pyli w czerwcu? Czerwiec to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla alergików. Wtedy przypada szczyt pylenia traw, a także żyta. W czerwcu pyli szczaw i babka lancetowata, pylenie rozpoczyna też pokrzywa, komosa, czarny bez i lipa. Na terenach rolniczych obecny w powietrzu jest również pyłek rzepaku.

Co pyli w lipcu? W lipcu pylą przede wszystkim trawy i bylica oraz babka, komosa, szczaw i pokrzywa. Odnotowywane są też w bardzo wysokim stężeniu zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladopsorium i zarodniki z rodzaju Alternaria.

Co pyli w sierpniu? W sierpniu w pogodne dni można spodziewać się średniego i wysokiego stężenia pyłku bylicy. Przypada również intensywny okres pylenia pokrzywy oraz trwa. W zachodnich regionach kraju oraz na Lubelszczyźnie i w Małopolsce w niskim stężeniu obecny może być pyłek ambrozji.

Co pyli we wrześniu? We wrześniu najmocniej pylą trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja.

Zobacz: Jak leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Smog szkodzi

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: